XVI TALLINN DESIGN FESTIVAL
20.09.—26.09.2021    
SOS DESIGN
FB
Kataloog

14.09.2020

14.09.2020
XV Disainiöö avamine "Reet Aus: Moest väljas - Lõplikult!"
E, 14.09. kell 19:00

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn


________________________________________

Ajakava: 

_kell 17.00 / Disainikoolide näituse avamine (II korrus)

_kell 17.30 / "Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?" näituse avamine (II korrus)

_kell 18.00 / EKA tootedisaini näituse Spekter avamine (angaarid)

_kell 18.30 / Tootedisainiauhind BRUNO näituse avamine (angaarid)

_kell 19.00 / Reet Aus: "Moest Väljas - lõplikult" avashow (angaarid)



Laval on punkbänd Saint Cheatersburg ümbritsetud moeloominguga, mis lööb jalaga tagumikku harjumuspärasele. Globaalse kapitalismi lämbumiskorin, inimese jahmatav eraldatus, oma naabrilt varastatud ruum ja miljardid kasutatud teksapüksid on hõljumas meie vaimses ruumis hingematva etteheitena. Kuidas selles kõiges leida ilu? Saint Cheatersburgi helindus “Neighbors” variatsioonid kammivad meie vaimseid ja füüsilisi lähimaardlaid, sealt kust me arvatavalt pärit oleme, aga kuhu me ei kuulu. See on loom, keskkond, l i g i m e n e . Variatsioonid naabritest. Iseendale võõrad meile tundmatus keskkonnas, mis erutub meist samavõrra kui me laseme end tast kottida. Loom on inimesele inimene ja inimene on inimesele loom. Keskkond on lihtsalt maardla, millest toota teksapükse ja viimne paik, kuhu need lõppeks matta. Performance kui prelüüd ärkamisele. Valgustussüst pumpas meisse idee, et me oleme looduse kroon ja saame üldse millestki aru ja meid on puhtalt moraalsetel kaalutlustel kosmosele hädasti vaja enesetunnetuseks nagu teksapükste tekkeks vett. See on uni. Meelepett. Viimane aeg on ärgata oma millenaarsest unest, vaadata otsa oma täielikule üksildusele, olemuslikule äralõigatusele ja aevastada. Me oleme nagu kari mustlaseid võõra maailma serval, mis on nende muusikale kurt ja hoolib nende lootustest sama vähe nagu nende kannatustest ja teksapükstest. Tähelepanu, valmis olla, püksinööbid kinni panna!

Disainer -
Reet Aus
Nahast aksessuaarid - Stella Soomlais studio
Jalanõud - Uuskasutuskeskus
Lavastaja - Kristina Paśkevicius / Elutants
Laval - sõbrad ja teised head inimesed
Muusika - Indrek Spungin ja Saint Cheatersburg
Laul - Karolin Kõrre
Video - Raigo Pajula
Juuksurite tiim - Kevin Murphy Estonia
Jumestus - Anu Konze

14.09.2020
tootedisainiauhind BRUNO EDASIJÕUDNUTE näitus
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine:

E, 14.09. kell 18.30 

Tootedisainiauhind
BRUNO edasijõudnute tööde näitusel saab näha auhinnale kandideerinud tooteid (kokku 24), mis said rahvusvaheliselt züriilt viiepalli süsteemis vähemalt 2 häält. Näha saab kolmes kategoorias esitletud töid - elustiili, elukeskkondiku disaini ning insener-tehnilise disaini valdkonna tooteid. Näitusel kohtute kahe viimase aasta jookul valminud sisustustoodete, mööbli, rõivaste ja moeaksessuaaridega ning tutvute insenertehniliste toodetega.

_ _ _ 

BRUNO publiku lemmiku valimine SIIN!

Lisainfo Facebookis!



Eesti disaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant.


Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.

Alates 2012.aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.

Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.

14.09.2020
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.00

Festivali peateema "Vajaduspõhine disain" seab küsimuse alla tänase toote elutsükli. Kas uue põlvkonna disainer kui tootmisahela esimene lüli on valmis probleemide- ning regulatsiooniderohkes ühiskonnas navigeerima? Sellele küsimusele vastavad Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Tartu Kunstikool. Sõna ütlevad sekka ka saadikud Moholy-Nagy Kunsti- ja Disainiülikoolist ning Londoni Kunstiülikoolist.

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽI KÄSITÖÖTEHNOLOOGIATE JA DISAINI ÕPPEKAVA ERIALANÄITUS


Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

https://www.tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain

__________________________________

TARTU KUNSTIKOOLI VÄLJAPANEK 

Tartu Kunstikool on Disainiööl väljas:
1. Noorte arhitektuurikonkurssi võidutöödega. 2020 aasta teema oli "Minu unistustekatuse maastik".
2. 3D eriala õpilaste loodud keskkonnateemalise arvutimänguga. Kohapeal saab mängida ja korraldame VR prillidega modelleerimise töötoa
3. Kujundusgraafikute ja stilistide ühine ajakirjaprojekt

www.tartukunstikool.ee

__________________________________


2+2

Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek 2+2 näitab valikut 2020 aasta lõputöödest disaini valdkonnas. Erakorralises olukorras valminud ja esitatud tööd olid samuti erakordsed ning lähenesid disainile mitme nurga alt. Oli töö materjaliga, mis lausa vajas uudsemat lähenemist. Oli klient, kes vajas kaunimat lahendust funktsionaaltoolile. Oli mitu tööd disainiprotsessi endaga, mis hädasti vajas uut inspiratsiooniallikat. Lõpptulemus on niisama lihtne ja loogiline nagu 2+2, mis tuli valmis teha olukorras, kus 2+2 polnud sugugi lihtne.

pallasart.ee

_________________________________

TUDENGITÖÖDE NÄITUS 

Biojäätmete ümbertöötlemine moetoodeteks

Nahkaksessuaaride disainer Riina Õun on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Material Futures Magistratuuri lõputööna Londonis Central Saint Martins´i ülikoolis arendas Riina välja keskkonnasõbraliku naha-laadse vegan materjali, kasutades selleks kombucha joogitööstuse jääkaineid. Materjaliga töötamise võimalused on esitletud kotikollektsiooni näol. Riina uurib kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks.

www.riinao.com

_________________________________

EESTI KUNSTIAKADEEMIA DISAINITEADUSKONNA VALIK TUDENGITE TÖID ÕPPEAASTAST 2019/2020

Eesti Kunstiakadeemia vaatab tulevikku - osaledes aktiivselt ühiskondlikes protsessides, kasutades uusimaid tehnoloogiaid ning pöörates tähelepanu üha kiirematest arengutest tulenevatele muutustele. Näitusel on esindatud interaktsioonidisain, tootedisain, graafiline disain, tekstiilidisain, moedisain ning EKA ja TalTechi ühine magistriõppekava Design & Technology Futures.

www.artun.ee

_________________________________

"ISTE" on EKA sisearhitektuuri ja arhitektuuri esmakursuslaste kontseptsioonitoolide pop-up näitus. Mööblimaailma ust paotav õppeülesanne lubab tudengil kasutada vaid tükki vineeri, pulki ja liimi, ent tulemus peab kandma autori raskust. Milline on minimaalne materjalikogus, mis inimkeha kannab? Erialaprojekti juhendasid disainer ja arhitekt Ilkka Suppanen, Aalto Ülikooli õppejõud Martin Relander ning arhitekt, disainer ja õppejõud Yrjö Wiherheimo. EKA puutöökojas oli abiks meister Avo Tragel.

www.artun.ee

_________________________________

14.09.2020
Reet Aus // Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.30
Inimesed nõuavad roherevolutsooni, keskkonnast on saanud turvarisk, jätkusuutlikkusest poliitkampaania. Linnad konkureerivad rohepealinna tiitlile, Euroopa Liit kehtestab järjest uusi direktiive. Kliimaneutraalsus on sidesõna. Ringmajandus on moesõna. Kas me teame, mida see igapäevaelus tähendab? Oleme selleks valmis? Väljapanek räägib loo komplekssusest – pidurdamatult tootva liini peatamise püüdlusest. Lootusest, et prügi meid ei mata. Revolutsiooni võimalikkusest. Toormaterjaliks on tekstiiliprügi, mis regulatsioonide kohaselt 2025. aastast prügilasse enam minna ei saa. Täna kogutakse Euroopa Liidus kokku 25% kasutatud riietest. Ümbertöödeldakse vaid 1%. Samal ajal elame kõrvuti inimestega, keda meie reaalsuses ei eksisteeri. Kuidas anda neile hääl? Tarbeesemest kunstiteosed valmistavad kohalikud elanikud – kinnipeetavad Tallinna vanglast, erivajadustega inimesed hoolekandeasutusest. Inimesed, kelle oleme diskussioonist välja jätnud. Mida tähendab integratsioon ajastul, kus me lakkamatult ennast ise hävitame? Kuidas peatuda ja anda hääl neile, kelle arvelt oma planeeti hävitame? Külastaja saab kaasa õpetuse, kuidas pajalapp ise valmis teha. Ja siis saabub tõehetk. Kui valmis me oleme… ? Näitus räägib väärtustava taaskasutuse meetodil valminud esemetest ehk kuidas tekstiiliprügi ringdisaini kaudu uuesti tooteks saab. Kas paned järgmine kord oma kantud teksad taas prügikasti? Partnerid: Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Uuskasutuskeskus, Keskkonnaministeerium, Vanglatööstuse AS, AS Hoolekandeteenused.
14.09.2020
Kadri Kruus & Eve Hanson avatud stuudiod
E, 14.09. kell 12-18 näidistemüük
T, 15.09. kell 12-20 sügiskollektsioon
T, 15.09. kell 19.00 vestlusõhtu 

Avatud E-R / 14.09.-18.09. kell 12-18


Kadri Kruus

Klassika, kvaliteet ja meisterlik käsitöö uues julges, innovatiivses vormis. Kadri Kruusi aksessuaarid muudavad glamuuri funktsionaalseks ja funktsionaalse multifunktsionaalseks. Kõike natuke rohkem, aga täpselt parasjagu.


https://www.kadrikruus.com/



Eve Hansoni

autorikollektsiooni aluseks on teadmised ja teadlikkus, selles on ühendatud tulevikku vaatav moeidee ja ajatu jätkusuutlik disain.  Lihtsate minimalistlike baasesemete kõrval on pilgupüüdjateks efektsed originaalsed rõivad, mille loomiseks on kasutatud keerukamaid lõikeid, drapeerimist või spetsiaalselt kollektsiooni jaoks valminud graafikat. Volüümikad ja kõnekad rõivad on kestvatest, valdavalt naturaalsetest ning funktsionaalsetest materjalidest. Üks tähtsamaid fookuspunkte on kandmiskindlus ja kvaliteet, mis saadab iga eseme teostust alates hoolikalt valitud kangast kuni viimase detaili ja õmbluseni nii rõiva sees kui väljaspool.

Kõik tooted on valmistatud Eestis.

https://evehanson.com/


______________________________


Eve ja Kadri stuudiod Pärnu mnt 20a on avatud Disainiöö raames E-R kell 12-18.


Kõigile tavahinnaga toodetele kehtib märksõnaga “disainiöö” 20% soodushind.


PS! Soodushind kehtib ainult stuudios.

______________________________

E, 14.09. kell 12-18 

Näidiste ja prototüüpide müük.

Erilised otsivad erilisi omanikke.


______________________________

T, 15.09. kell 12-20 

Disainiöö stuudiopood

Eve ja Kadri veeretavad Stuudiopoodi stanged sügistoonide ning uusimate mudelitega.


______________________________


T, 15.09. kell 19.00

vestlus Eve ja Kadriga "Mood ei ole enam moodne!?"

Vestlust modereerib: Aljona Eesmaa

Kohtade arv on piiratud! Eelregistreerimine:
contact@kadrikruus.com

______________________________
14.09.2020
Tulavalla

14.09.—20.09. 2020
E-L kell 12-20 / P kell 12-18


@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn
Tulavalla toote esitlus:
"Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid"


Tulavalla õuemööblit ei pea talveks katuse alla viima, sest tänu materjalivalikule peab ta karmidele ilmastikutingimustele vastu. Materjalidena kasutatakse roostevaba terast ja termotöödeldud puitu. Disainitud on mööbel tugeva konstruktsiooniga, kuid samas piisavalt kerge, et teda liigutada.

Disainer Üllar Karro kommentaar: "Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid. Soovin luua nähtuseid, mis kestaksid põlvkondi."

http://www.tulavalla.ee



15.09.2020

15.09.2020
Põhjala tehas: Avatud stuudiod
T, 15.09. kell 15:00-17:00

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn / Stuudiomaja /


Kopli poolsaarel paiknev endine Põhjala kummitoodete vabrik taaselustab tehasekeskkonna ja on kujunemas kultuuritehaseks, mis loob ruumi väärtuspõhisteks algatusteks. Viime läbi või oleme partneriteks kogukonnapõhisteks koostööprojektideks, pakume ruume nii sündmusteks kui pikajaalisemateks projektideks ja oleme avatud koostööpakkumistele, mis meie väärtuste ja võimalustega haakuvad.


Kogukond- sarnased inimesed, jagatud väärtused

Kestlikkus - väärindame olemasoleva keskkonna ning väärtustame rohelist mõtteviisi

Inspireeriv - loovust toetav keskkond

https://www.pohjalatehas.ee/



AVATUD STUUDIOD:

T, 15.09. kell 15:00-17:00


_ August
_ KÄT
_ Babyluv
_ MÄRSS
_ Kaaren Stuudio
_ WOH
_ Sigrid Kuusk x Claudia Lepik
_ Pillezoo
_ Knit Gourmet
_ AuruLaboR
_ MA+KE lab
_ TravelWiser


________

Kaaren Stuudio avatud ka:

T, 15.09. kell 12:00-18:00
K, 16.09.-18.09. kell 12:00-19:00
L-P, 19.09-20.09. kell 12:00-20:00

________

MA+KE lab avatud ka:

E-P, 14.09.—20.09. iga päev kell 13:00-19:00


________

Sigrid Kuusk x Claudia Lepik avatud ka:
L, 19.09.kell 12:00-17:00
P, 20.09. kell 13:00-19:00

Lisainfo Facebookis!


15.09.2020
Mina olen Disainer
T, 15.09.  kell 18.00

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Juba seitsmendat korda toimub Eesti Disainerite Liit_Estonian Association of Designers eestvedamisel #Disainiöö raames meeleolukas vestlusõhtu "Mina olen Disainer", kus armastatud loomeinimesed tutvustavad oma tegemisi ja mõtteviisi, räägivad oma erialasest kulgemiset ning ei jäta rääkimata oma töös tehtud vigadest, mis võivad olla õpetlikud ka teistele valdkonna inimestele.
Õhtu on täis üllatusi, uusi nägusid ja uusi jutte!

Sel korral astuvad publiku ette:

→ Reet Aus
→ Matti Õunapuu
→ Larissa Kondina
→ Katrin Koit
→ Riina Õun
→ Kadri Mälk

_______________________________________________

TASUTA!

XV Disainiöö / Tallinn Design Festival "DESIGN FOR NEED"
14.09 - 20.09 2020

www.tallinndesignfestival.com
www.edl.ee

15.09.2020
tootedisainiauhind BRUNO EDASIJÕUDNUTE näitus
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine:

E, 14.09. kell 18.30 

Tootedisainiauhind
BRUNO edasijõudnute tööde näitusel saab näha auhinnale kandideerinud tooteid (kokku 24), mis said rahvusvaheliselt züriilt viiepalli süsteemis vähemalt 2 häält. Näha saab kolmes kategoorias esitletud töid - elustiili, elukeskkondiku disaini ning insener-tehnilise disaini valdkonna tooteid. Näitusel kohtute kahe viimase aasta jookul valminud sisustustoodete, mööbli, rõivaste ja moeaksessuaaridega ning tutvute insenertehniliste toodetega.

_ _ _ 

BRUNO publiku lemmiku valimine SIIN!

Lisainfo Facebookis!



Eesti disaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant.


Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.

Alates 2012.aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.

Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.

15.09.2020
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.00

Festivali peateema "Vajaduspõhine disain" seab küsimuse alla tänase toote elutsükli. Kas uue põlvkonna disainer kui tootmisahela esimene lüli on valmis probleemide- ning regulatsiooniderohkes ühiskonnas navigeerima? Sellele küsimusele vastavad Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Tartu Kunstikool. Sõna ütlevad sekka ka saadikud Moholy-Nagy Kunsti- ja Disainiülikoolist ning Londoni Kunstiülikoolist.

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽI KÄSITÖÖTEHNOLOOGIATE JA DISAINI ÕPPEKAVA ERIALANÄITUS


Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

https://www.tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain

__________________________________

TARTU KUNSTIKOOLI VÄLJAPANEK 

Tartu Kunstikool on Disainiööl väljas:
1. Noorte arhitektuurikonkurssi võidutöödega. 2020 aasta teema oli "Minu unistustekatuse maastik".
2. 3D eriala õpilaste loodud keskkonnateemalise arvutimänguga. Kohapeal saab mängida ja korraldame VR prillidega modelleerimise töötoa
3. Kujundusgraafikute ja stilistide ühine ajakirjaprojekt

www.tartukunstikool.ee

__________________________________


2+2

Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek 2+2 näitab valikut 2020 aasta lõputöödest disaini valdkonnas. Erakorralises olukorras valminud ja esitatud tööd olid samuti erakordsed ning lähenesid disainile mitme nurga alt. Oli töö materjaliga, mis lausa vajas uudsemat lähenemist. Oli klient, kes vajas kaunimat lahendust funktsionaaltoolile. Oli mitu tööd disainiprotsessi endaga, mis hädasti vajas uut inspiratsiooniallikat. Lõpptulemus on niisama lihtne ja loogiline nagu 2+2, mis tuli valmis teha olukorras, kus 2+2 polnud sugugi lihtne.

pallasart.ee

_________________________________

TUDENGITÖÖDE NÄITUS 

Biojäätmete ümbertöötlemine moetoodeteks

Nahkaksessuaaride disainer Riina Õun on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Material Futures Magistratuuri lõputööna Londonis Central Saint Martins´i ülikoolis arendas Riina välja keskkonnasõbraliku naha-laadse vegan materjali, kasutades selleks kombucha joogitööstuse jääkaineid. Materjaliga töötamise võimalused on esitletud kotikollektsiooni näol. Riina uurib kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks.

www.riinao.com

_________________________________

EESTI KUNSTIAKADEEMIA DISAINITEADUSKONNA VALIK TUDENGITE TÖID ÕPPEAASTAST 2019/2020

Eesti Kunstiakadeemia vaatab tulevikku - osaledes aktiivselt ühiskondlikes protsessides, kasutades uusimaid tehnoloogiaid ning pöörates tähelepanu üha kiirematest arengutest tulenevatele muutustele. Näitusel on esindatud interaktsioonidisain, tootedisain, graafiline disain, tekstiilidisain, moedisain ning EKA ja TalTechi ühine magistriõppekava Design & Technology Futures.

www.artun.ee

_________________________________

"ISTE" on EKA sisearhitektuuri ja arhitektuuri esmakursuslaste kontseptsioonitoolide pop-up näitus. Mööblimaailma ust paotav õppeülesanne lubab tudengil kasutada vaid tükki vineeri, pulki ja liimi, ent tulemus peab kandma autori raskust. Milline on minimaalne materjalikogus, mis inimkeha kannab? Erialaprojekti juhendasid disainer ja arhitekt Ilkka Suppanen, Aalto Ülikooli õppejõud Martin Relander ning arhitekt, disainer ja õppejõud Yrjö Wiherheimo. EKA puutöökojas oli abiks meister Avo Tragel.

www.artun.ee

_________________________________

15.09.2020
Reet Aus // Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.30
Inimesed nõuavad roherevolutsooni, keskkonnast on saanud turvarisk, jätkusuutlikkusest poliitkampaania. Linnad konkureerivad rohepealinna tiitlile, Euroopa Liit kehtestab järjest uusi direktiive. Kliimaneutraalsus on sidesõna. Ringmajandus on moesõna. Kas me teame, mida see igapäevaelus tähendab? Oleme selleks valmis? Väljapanek räägib loo komplekssusest – pidurdamatult tootva liini peatamise püüdlusest. Lootusest, et prügi meid ei mata. Revolutsiooni võimalikkusest. Toormaterjaliks on tekstiiliprügi, mis regulatsioonide kohaselt 2025. aastast prügilasse enam minna ei saa. Täna kogutakse Euroopa Liidus kokku 25% kasutatud riietest. Ümbertöödeldakse vaid 1%. Samal ajal elame kõrvuti inimestega, keda meie reaalsuses ei eksisteeri. Kuidas anda neile hääl? Tarbeesemest kunstiteosed valmistavad kohalikud elanikud – kinnipeetavad Tallinna vanglast, erivajadustega inimesed hoolekandeasutusest. Inimesed, kelle oleme diskussioonist välja jätnud. Mida tähendab integratsioon ajastul, kus me lakkamatult ennast ise hävitame? Kuidas peatuda ja anda hääl neile, kelle arvelt oma planeeti hävitame? Külastaja saab kaasa õpetuse, kuidas pajalapp ise valmis teha. Ja siis saabub tõehetk. Kui valmis me oleme… ? Näitus räägib väärtustava taaskasutuse meetodil valminud esemetest ehk kuidas tekstiiliprügi ringdisaini kaudu uuesti tooteks saab. Kas paned järgmine kord oma kantud teksad taas prügikasti? Partnerid: Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Uuskasutuskeskus, Keskkonnaministeerium, Vanglatööstuse AS, AS Hoolekandeteenused.
15.09.2020
Kadri Kruus & Eve Hanson avatud stuudiod
E, 14.09. kell 12-18 näidistemüük
T, 15.09. kell 12-20 sügiskollektsioon
T, 15.09. kell 19.00 vestlusõhtu 

Avatud E-R / 14.09.-18.09. kell 12-18


Kadri Kruus

Klassika, kvaliteet ja meisterlik käsitöö uues julges, innovatiivses vormis. Kadri Kruusi aksessuaarid muudavad glamuuri funktsionaalseks ja funktsionaalse multifunktsionaalseks. Kõike natuke rohkem, aga täpselt parasjagu.


https://www.kadrikruus.com/



Eve Hansoni

autorikollektsiooni aluseks on teadmised ja teadlikkus, selles on ühendatud tulevikku vaatav moeidee ja ajatu jätkusuutlik disain.  Lihtsate minimalistlike baasesemete kõrval on pilgupüüdjateks efektsed originaalsed rõivad, mille loomiseks on kasutatud keerukamaid lõikeid, drapeerimist või spetsiaalselt kollektsiooni jaoks valminud graafikat. Volüümikad ja kõnekad rõivad on kestvatest, valdavalt naturaalsetest ning funktsionaalsetest materjalidest. Üks tähtsamaid fookuspunkte on kandmiskindlus ja kvaliteet, mis saadab iga eseme teostust alates hoolikalt valitud kangast kuni viimase detaili ja õmbluseni nii rõiva sees kui väljaspool.

Kõik tooted on valmistatud Eestis.

https://evehanson.com/


______________________________


Eve ja Kadri stuudiod Pärnu mnt 20a on avatud Disainiöö raames E-R kell 12-18.


Kõigile tavahinnaga toodetele kehtib märksõnaga “disainiöö” 20% soodushind.


PS! Soodushind kehtib ainult stuudios.

______________________________

E, 14.09. kell 12-18 

Näidiste ja prototüüpide müük.

Erilised otsivad erilisi omanikke.


______________________________

T, 15.09. kell 12-20 

Disainiöö stuudiopood

Eve ja Kadri veeretavad Stuudiopoodi stanged sügistoonide ning uusimate mudelitega.


______________________________


T, 15.09. kell 19.00

vestlus Eve ja Kadriga "Mood ei ole enam moodne!?"

Vestlust modereerib: Aljona Eesmaa

Kohtade arv on piiratud! Eelregistreerimine:
contact@kadrikruus.com

______________________________
15.09.2020
Tulavalla

14.09.—20.09. 2020
E-L kell 12-20 / P kell 12-18


@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn
Tulavalla toote esitlus:
"Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid"


Tulavalla õuemööblit ei pea talveks katuse alla viima, sest tänu materjalivalikule peab ta karmidele ilmastikutingimustele vastu. Materjalidena kasutatakse roostevaba terast ja termotöödeldud puitu. Disainitud on mööbel tugeva konstruktsiooniga, kuid samas piisavalt kerge, et teda liigutada.

Disainer Üllar Karro kommentaar: "Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid. Soovin luua nähtuseid, mis kestaksid põlvkondi."

http://www.tulavalla.ee



16.09.2020

16.09.2020
PechaKucha Night TALLINN
K, 16.09. kell 18.00

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn


Pecha Kucha on 2003 aastal Tokios paikneva arhitektibüroo Klein&Dytham disainerite poolt välja mőeldud viis, kuidas ideid ja loomingut teistega jagada. Igal esinejal on vőimalik esitada oma idee 20 pildiga, igat pilti näitab arvuti 20 sekundit. Kokku 6 minutit 40 sekundit. Selline formaat tagab ettekannete pőnevuse. Pecha Kucha on muutunud globaalseks nähtuseks, toimudes regulaarselt üle 400-s linnas.



Pecha Kucha Night TALLINN



1) Lilli-Kroot Repnau - visual artist

2) Taavid Mikomagi - designer

3) Mikk Mait Kivi - art performer

4) Anne Vetik

5) Janeck Uibo - founder (edasi.org)

6) Vira Takinada

7) Aleksei Shatunov

8) Toon Vugts


Mulliga kostitab Freixenet Estonia!

____________

PechaKucha (Japanese for “chit chat”) is the world’s fastest-growing storytelling platform, used by millions around the globe.

PechaKucha is what “Show and Tell” always dreamed of becoming.

20 slides. 20 seconds of commentary per slide. That’s it. Simple. Engaging. Spurring authentic connections.

PechaKucha is the ideal tool to share passions and drop some knowledge.

Global innovators use the PechaKucha platform to create powerful, visually-compelling stories that move audiences in less than 7 minutes.




Representative of PechaKucha Tallinn


v

 
#pechakuchanights
#pechakuchatallinn

https://pechakuchatallinn.ee/

16.09.2020
tootedisainiauhind BRUNO EDASIJÕUDNUTE näitus
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine:

E, 14.09. kell 18.30 

Tootedisainiauhind
BRUNO edasijõudnute tööde näitusel saab näha auhinnale kandideerinud tooteid (kokku 24), mis said rahvusvaheliselt züriilt viiepalli süsteemis vähemalt 2 häält. Näha saab kolmes kategoorias esitletud töid - elustiili, elukeskkondiku disaini ning insener-tehnilise disaini valdkonna tooteid. Näitusel kohtute kahe viimase aasta jookul valminud sisustustoodete, mööbli, rõivaste ja moeaksessuaaridega ning tutvute insenertehniliste toodetega.

_ _ _ 

BRUNO publiku lemmiku valimine SIIN!

Lisainfo Facebookis!



Eesti disaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant.


Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.

Alates 2012.aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.

Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.

16.09.2020
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.00

Festivali peateema "Vajaduspõhine disain" seab küsimuse alla tänase toote elutsükli. Kas uue põlvkonna disainer kui tootmisahela esimene lüli on valmis probleemide- ning regulatsiooniderohkes ühiskonnas navigeerima? Sellele küsimusele vastavad Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Tartu Kunstikool. Sõna ütlevad sekka ka saadikud Moholy-Nagy Kunsti- ja Disainiülikoolist ning Londoni Kunstiülikoolist.

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽI KÄSITÖÖTEHNOLOOGIATE JA DISAINI ÕPPEKAVA ERIALANÄITUS


Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

https://www.tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain

__________________________________

TARTU KUNSTIKOOLI VÄLJAPANEK 

Tartu Kunstikool on Disainiööl väljas:
1. Noorte arhitektuurikonkurssi võidutöödega. 2020 aasta teema oli "Minu unistustekatuse maastik".
2. 3D eriala õpilaste loodud keskkonnateemalise arvutimänguga. Kohapeal saab mängida ja korraldame VR prillidega modelleerimise töötoa
3. Kujundusgraafikute ja stilistide ühine ajakirjaprojekt

www.tartukunstikool.ee

__________________________________


2+2

Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek 2+2 näitab valikut 2020 aasta lõputöödest disaini valdkonnas. Erakorralises olukorras valminud ja esitatud tööd olid samuti erakordsed ning lähenesid disainile mitme nurga alt. Oli töö materjaliga, mis lausa vajas uudsemat lähenemist. Oli klient, kes vajas kaunimat lahendust funktsionaaltoolile. Oli mitu tööd disainiprotsessi endaga, mis hädasti vajas uut inspiratsiooniallikat. Lõpptulemus on niisama lihtne ja loogiline nagu 2+2, mis tuli valmis teha olukorras, kus 2+2 polnud sugugi lihtne.

pallasart.ee

_________________________________

TUDENGITÖÖDE NÄITUS 

Biojäätmete ümbertöötlemine moetoodeteks

Nahkaksessuaaride disainer Riina Õun on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Material Futures Magistratuuri lõputööna Londonis Central Saint Martins´i ülikoolis arendas Riina välja keskkonnasõbraliku naha-laadse vegan materjali, kasutades selleks kombucha joogitööstuse jääkaineid. Materjaliga töötamise võimalused on esitletud kotikollektsiooni näol. Riina uurib kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks.

www.riinao.com

_________________________________

EESTI KUNSTIAKADEEMIA DISAINITEADUSKONNA VALIK TUDENGITE TÖID ÕPPEAASTAST 2019/2020

Eesti Kunstiakadeemia vaatab tulevikku - osaledes aktiivselt ühiskondlikes protsessides, kasutades uusimaid tehnoloogiaid ning pöörates tähelepanu üha kiirematest arengutest tulenevatele muutustele. Näitusel on esindatud interaktsioonidisain, tootedisain, graafiline disain, tekstiilidisain, moedisain ning EKA ja TalTechi ühine magistriõppekava Design & Technology Futures.

www.artun.ee

_________________________________

"ISTE" on EKA sisearhitektuuri ja arhitektuuri esmakursuslaste kontseptsioonitoolide pop-up näitus. Mööblimaailma ust paotav õppeülesanne lubab tudengil kasutada vaid tükki vineeri, pulki ja liimi, ent tulemus peab kandma autori raskust. Milline on minimaalne materjalikogus, mis inimkeha kannab? Erialaprojekti juhendasid disainer ja arhitekt Ilkka Suppanen, Aalto Ülikooli õppejõud Martin Relander ning arhitekt, disainer ja õppejõud Yrjö Wiherheimo. EKA puutöökojas oli abiks meister Avo Tragel.

www.artun.ee

_________________________________

16.09.2020
Reet Aus // Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.30
Inimesed nõuavad roherevolutsooni, keskkonnast on saanud turvarisk, jätkusuutlikkusest poliitkampaania. Linnad konkureerivad rohepealinna tiitlile, Euroopa Liit kehtestab järjest uusi direktiive. Kliimaneutraalsus on sidesõna. Ringmajandus on moesõna. Kas me teame, mida see igapäevaelus tähendab? Oleme selleks valmis? Väljapanek räägib loo komplekssusest – pidurdamatult tootva liini peatamise püüdlusest. Lootusest, et prügi meid ei mata. Revolutsiooni võimalikkusest. Toormaterjaliks on tekstiiliprügi, mis regulatsioonide kohaselt 2025. aastast prügilasse enam minna ei saa. Täna kogutakse Euroopa Liidus kokku 25% kasutatud riietest. Ümbertöödeldakse vaid 1%. Samal ajal elame kõrvuti inimestega, keda meie reaalsuses ei eksisteeri. Kuidas anda neile hääl? Tarbeesemest kunstiteosed valmistavad kohalikud elanikud – kinnipeetavad Tallinna vanglast, erivajadustega inimesed hoolekandeasutusest. Inimesed, kelle oleme diskussioonist välja jätnud. Mida tähendab integratsioon ajastul, kus me lakkamatult ennast ise hävitame? Kuidas peatuda ja anda hääl neile, kelle arvelt oma planeeti hävitame? Külastaja saab kaasa õpetuse, kuidas pajalapp ise valmis teha. Ja siis saabub tõehetk. Kui valmis me oleme… ? Näitus räägib väärtustava taaskasutuse meetodil valminud esemetest ehk kuidas tekstiiliprügi ringdisaini kaudu uuesti tooteks saab. Kas paned järgmine kord oma kantud teksad taas prügikasti? Partnerid: Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Uuskasutuskeskus, Keskkonnaministeerium, Vanglatööstuse AS, AS Hoolekandeteenused.
16.09.2020
Universaaldisaini kogemustuba
K, 16.09.2020
kell 9.00-12.30

@ Paks Margareeta
Hea disainer!

Kutsume Sind osalema unikaalses
universaaldisaini kogemustoas, mille mõte on aidata Sul paremini mõista, kuidas erinevad sihtrühmad tajuvad mingit kindlat keskkonda või teenust. Paneme ennast teiste sihtrühmade kingadesse, sest lihtsalt sõnadega pole võimalik edasi anda tõelist kogemust, mis hiljem tõlgenduks uudseks loovlahenduseks. Selle kogemuse najal analüüsime disainmõtlemise tööriistu kasutades, kuidas saame keskkonda või teenust parendada nii, et see pakuks kõigile paremat kogemust. Kogemustoa viivad läbi Daniel Kotsjuba ja Karen Jagodin.

#universaaldisain #kaasavdisain #designforall #innovatsioon #disainmõtlemine


Kontakt: 
Jane Oblikas, jane@designminds.ee


www.dmkonverents.ee






16.09.2020
Kadri Kruus & Eve Hanson avatud stuudiod
E, 14.09. kell 12-18 näidistemüük
T, 15.09. kell 12-20 sügiskollektsioon
T, 15.09. kell 19.00 vestlusõhtu 

Avatud E-R / 14.09.-18.09. kell 12-18


Kadri Kruus

Klassika, kvaliteet ja meisterlik käsitöö uues julges, innovatiivses vormis. Kadri Kruusi aksessuaarid muudavad glamuuri funktsionaalseks ja funktsionaalse multifunktsionaalseks. Kõike natuke rohkem, aga täpselt parasjagu.


https://www.kadrikruus.com/



Eve Hansoni

autorikollektsiooni aluseks on teadmised ja teadlikkus, selles on ühendatud tulevikku vaatav moeidee ja ajatu jätkusuutlik disain.  Lihtsate minimalistlike baasesemete kõrval on pilgupüüdjateks efektsed originaalsed rõivad, mille loomiseks on kasutatud keerukamaid lõikeid, drapeerimist või spetsiaalselt kollektsiooni jaoks valminud graafikat. Volüümikad ja kõnekad rõivad on kestvatest, valdavalt naturaalsetest ning funktsionaalsetest materjalidest. Üks tähtsamaid fookuspunkte on kandmiskindlus ja kvaliteet, mis saadab iga eseme teostust alates hoolikalt valitud kangast kuni viimase detaili ja õmbluseni nii rõiva sees kui väljaspool.

Kõik tooted on valmistatud Eestis.

https://evehanson.com/


______________________________


Eve ja Kadri stuudiod Pärnu mnt 20a on avatud Disainiöö raames E-R kell 12-18.


Kõigile tavahinnaga toodetele kehtib märksõnaga “disainiöö” 20% soodushind.


PS! Soodushind kehtib ainult stuudios.

______________________________

E, 14.09. kell 12-18 

Näidiste ja prototüüpide müük.

Erilised otsivad erilisi omanikke.


______________________________

T, 15.09. kell 12-20 

Disainiöö stuudiopood

Eve ja Kadri veeretavad Stuudiopoodi stanged sügistoonide ning uusimate mudelitega.


______________________________


T, 15.09. kell 19.00

vestlus Eve ja Kadriga "Mood ei ole enam moodne!?"

Vestlust modereerib: Aljona Eesmaa

Kohtade arv on piiratud! Eelregistreerimine:
contact@kadrikruus.com

______________________________
16.09.2020
“Piece of Cake” Okapi galeriis

16.09.—19.09. 2020

K-R 11-18.00, L 11-16.00

Avamine: 16.09. kell 18.00

@ Galerii Okapi: Niguliste 2
“Piece of Cake” Okapi galeriis


Joon kunsti ja disaini vahel on alati olnud õhkõrn - mõlemad täidavad ruumi, väljendavad ja loovad emotsiooni. Kuidas aga kunst mõjutab disaini ja vastupidi? Ja kuidas see kõik mõjutab inimest? Ajalooliselt on ühe ja teise segunemist näha mitmel juhul, näiteks William Morris (1834-1896), kes on tuntud oma tapeetide poolest või Alphonse Mucha (1860-1939) sigaretipaberite poster - tänapäeval vaatame mõlemat nii disaini kui kunstina.

Selleaastasel Disainiööl arutlevad klaasikunstnikud disaini ja kunsti üle kollektiivses teoses “Piece of Cake”.“Piece of Cake” on teostatud omapärases ning Eesti klaasikunstile omases tehnikas "pâte de verre" (ehk prantsuse keeles "klaaspasta"). See õrn, sõltuvalt autorist kas üliõhuke, skulptuurne või suhkrulaadne sulatustehnika on meie klaasikunstnike hulgas nii levinud, et võib julgelt rääkida koolkonna tekkimisest 1990. aastate teises pooles. Mare Saare esimesed pâte de verre tehnikas tööd pärinevad aastast 1995.

Näitusel astuvad oma "koogitükkidega" üles Maret Sarapu, Kristiina Uslar, Mare Saare, Piret Ellamaa, Sofi Aršas , Kairi Orgussaar, Birgit Pählapuu.

Näitusel “Piece of cake” osalevad kunstnikud soovivad esile tõsta pâte de verre tehnikat ka seetõttu, et see habras klaasipuru on vaatajates väga palju huvi tekitanud. Inimesed on tihtilugu hämmingus – "kuidas see kõik koos püsib" ning “kas see tõesti on klaas?”. Lisaks silmailu loomisele loodavad kunstnikud tekitada inimeses vaatajates positiivseid emotsioone - disainida sellega vaataja kogemust kunsti ja päriselu piirimail ning näidata lähemalt disaini ja kunsti sümbioosi.

FB üritus!
16.09.2020
Tulavalla

14.09.—20.09. 2020
E-L kell 12-20 / P kell 12-18


@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn
Tulavalla toote esitlus:
"Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid"


Tulavalla õuemööblit ei pea talveks katuse alla viima, sest tänu materjalivalikule peab ta karmidele ilmastikutingimustele vastu. Materjalidena kasutatakse roostevaba terast ja termotöödeldud puitu. Disainitud on mööbel tugeva konstruktsiooniga, kuid samas piisavalt kerge, et teda liigutada.

Disainer Üllar Karro kommentaar: "Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid. Soovin luua nähtuseid, mis kestaksid põlvkondi."

http://www.tulavalla.ee



17.09.2020

17.09.2020
Konverents "DESIGN FOR NEED"
N, 17.09. kell 9.30

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

XV #Disainiöö rahvusvaheline konverents:
"Design For Need" / "Vajaduspõhine disain"

Ajastul, mil potentsiaalselt planeeti risustav uus toode võiks jääda tegemata, tuleks disaineritel keskenduda eelkõige esemetele ja teenustele, mis aitavad lahendada mingit probleemi või kriisi ning mis teeks meie elu ohutumaks, mugavamaks ja meeldivamaks. Disaini seostatakse liiga palju ainult esteetika ja glamuuriga. Kuigi hea vorm ja ilu peaks kindlasti olema hästi funktsioneeriva ja nutika toote lahutamatud kaaslased, tuleks ennekõike toote disainimisel ja tootmisel lähtuda inimeste vajadusest või sotsiaalsest tellimusest.

Konverentsi raames astuvad üles Soome parima disaineri nominent Ville Kokkonen, tuntud Itaalia tööstusdisainer ja ajakirjanik Ubaldo Spina, avaettekandega esineb Maailma Disainiorganisatsioonide Liidu uus president David Kusuma, kes tutvustab äsja NASAga läbiviidud Marsi projekti. Eestit esindab Alvar Lumberg Tranferwise edulugu lahti rääkides ning Maarja Mõtus Kunstiakadeemiast kirjeldab millised muutused on aset leidmas disainihariduse maastikul ning kui palju kriis on mõjutanud tudengite suhtumist erialade kulgu.

Konverentsi teine osa keskendubki disainiharidusele laiemalt. Nimelt millist disainerit vajab uus, probleemiderohke aeg, kus Euroopa on liikumas kliimaneutraalse ringmajanduse spoole. Üles astuvad praktikud, teadurid ja õppejõud UAL-ist (University of the Arts London, UK), Polimist (Politécnico di Milano, Itaalia), DSKD-st (Designskolen Kolding,Taani) ja Eesti Kunstiakadeemiast. Need ülikoolid on tulnud kokku Erasmus projekti FashionSEEDS raames, et uuesti mõtestada ja parendada disainihariduse õpetamist kliimamuutustest tingitud väljakutsete valguses. Päeva võtab kokku rahvusvaheliste osalejatega paneel, kus püütakse leida vastuseid, kuidas disainiharidus jätkusuutlikumaks muuta.

PART 1
DISAINIÖÖ - TALLINN DESIGN FESTIVAL
"Design for Need"


▪️ 9:15 __ [Coffee, tea]

▪️ 09:30 __ Introduction - Ilona Gurjanova

(President of the Estonian Association of Designers)

▪️ 09:35 __ Video Greeting - David Kusuma, PhD

(President-Elect of the World Design Organization (WDO), Vice President of Tupperware)

▪️ 09:55 __ "Design for Emergencies" - Ubaldo Spina

(Researcher, industrial designer and journalist, Business Development Manager at CETMA)

▪️ 10:15___"Mission-driven Product Building - a Story of Solving a real Need" - Alvar Lumberg

(Previous Engineering Lead at Transferwise)

▪️ 10:35 __ "Time x Mass Weight Density" - Ville Kokkonen

(Widely recognised Finnish industrial designer)

▪️ 10:55 __ "Are the Students Prepared to Design for Need" - Maarja Mõtus

(Head of Product Design Departement at the Estonian Academy of Arts)

▪️ 11:15 __ [Lunch break]


___________________________________________________

PART 2
FashionSEEDS
"Design-Led Education for Sustainability"

The event, organised by the Estonian Academy of Arts, presents the first results of the FashionSEEDS project to the industry, design professionals and educators.

FashionSEEDS - Fashion Societal, Economic & Environmental Design-led Sustainability - is a project conducted by world-leading institutions in Fashion Education spanning over the course of three years. It seeks to develop a Design-led Framework for Fashion Design Education in Sustainability able to impact transformational changes in the Fashion System in response to the fashion industry’s severe damage to our environment. What skills does a designer need in a new, challenging time for Europe to move towards a climate-friendly circular economy? Partners from UAL (UK), Polimi (Italy), DSKD (Denmark) and EKA (Estonia) will expand the topic to rethink and improve design education in the light of the challenges posed by climate change, social wellbeing, cultural engagement and new economic models. The event will deliver the findings of the Benchmarking Report and the Framework Document for Design-led Sustainability Education, as well as give initial insights to possible sustainability teaching materials as part of the emerging learning resource repository enabling educators to adapt and apply the framework to a range of Higher Education Institutions.

Partners:
University of the Arts London
Politécnico di Milano
Designskolen Kolding
Eesti Kunstiakadeemia

Funded by: EU Erasmus+ Strategic Partnership ref no 2018-1-UK01-KA203-048232


▪️ 11:45 __ Welcoming Words - Reet Aus
(Designer, Senior Researcher at EKA)

▪️ 11:50 __ Keynote Speech - Pirjo Kääriäinen
(Professor of Practice, Head of Education at Aalto University, founder of Chemarts project)

▪️ 12:10 __ Questions from the audience

▪️ 12:15 __ "Fashion Design for Sustainability - A New Foundation for Fashion Educators" - Dilys Williams
(Director of Centre for Sustainable Fashion, Professor of Academic Leadership at the London College of Fashion, UAL)

▪️ 12:35 __ "The Fashion SEEDS Benchmarking Report – A perspective on the Fashion Design for Sustainability Education in Europe" - Erminia D'Itria
(Doctoral Researcher at POLIMI)

▪️ 12:55 __" A Framework for Fashion Sustainability Education" - Julia Valle Noronha
(Associate Professor of Fashion, Co-head MA in Design & Crafts at EKA)

▪️ 13:15 __ "Tools and Activities for the Fashion SEEDS platform" - Vibeke Riisberg & Louise Ravnløkke
(Associate Professor of Textiles & Assistant Professors at DSKD)

▪️ 13:55 __ [Coffee break]

▪️ 14:10 __ Discussion Panel: Designer Skill-sets in a Climate Neutral Economy - Moderated by Piret Puppart (Professor of Fashion at EKA)

Panelists: Dilys Williams, Reet Aus, Oksana Skorbatjuk (Demand Generation Coordinator, Lindström), Kirsi Niinimäki (Associate Professor at the Department of Design, Aalto University) and Silke Lieser (sustainable marketing expert, founder of Gegenpol).

___________________________________________________

FashionSEEDS:
https://www.artun.ee/en/fashion-seeds-fashion-societal-economic-environmental-design-led-sustainability/

Disainiöö / Tallinn Design Festival
www.tallinndesignfestival.com

___________________________________________________

TASUTA! / THE EVENT IS FREE OF CHARGE.

Vajalik eelregistreerimine / Pre-register here:


https://bit.ly/2DZKEJX

___________________________________________________

17.09.2020
Rõivadisainietendus D_O_M – DISAIN ON MOES
N, 17.09. kell 19.00

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Disainiöö omanäoline moeetendus

D_O_M – DISAIN ON MOES

käigus astuvad oma loominguga publiku ette põnevad disainerid Eestist. D_O_M presenteerib festivali külastajatele atraktiivse ja kontseptuaalsema vaatemängu kaudu siinseid ambitsioonikad tegijaid. Brändi kontseptsioon ja eripära avaneb läbi kultuurse elamuse, läbi inspireeriva sündmuse ning meelelahutusliku vaatemängu.

Riietus on ühelt poolt funktsionaalne vahend, teisalt aga personaalne täiendus isiku tervikule. Disainitud rõivas on ese, mis on olukorda täiendav ja keskkonda sobituv. Olgu selleks kas töine päev või väljapeetud tähistamine. Riided on mängulisteks vahenditeks isiksuse esiletoomiseks ja sealjuures väärt kaaslasteks elulistel hetkedel.

Kvaliteetsed disainerrõivad on rõivad,
mis kestavad,
mida on väärt parandada
ja mida on väärt pärandada.

Need on rõivad, mille puhul on otsitud parimaid võimalusi tehnoloogias, valmimise protsessis ning millega on taodeldud parimat kvaliteeti igas detailis.

Rõivas nii iluks kui ka eluks.

D_O_M loovjuht
Piret Mägi
piret@disainioo.ee


○○○○○○○○○○○○○


CRYSTAL RABBIT on Kristel Jänese poolt rajatud kaasaegne pesubränd, mis pakub alternatiivi klassikalisele naiselikule esteetikale. CRYSTAL RABBIT ülistab keha reaalsust ning "päris inimest". Brändi loodud pesu on minimalistliku disainiga, mis pakub sageli tavapäratuid lahendusi. CRYSTAL RABBIT'i tooted on mõeldud kombineerimiseks igapäevase rõivastusega, mida saab kanda kihiliselt nii rõivaste all, aga miks mitte ka peal. Nii on võimalik hägustada ihu näitamise ning varjamise piire. Kõik esemed valmivad Kristel Jänese stuudios Tallinnas ning on õmmeldud hoolega valitud Eestist ja Euroopast pärit tekstiilidest. Kristel kirjeldab oma brändi nõnda: "Keha on nagu Vana-Kreeka skulptuur 21. sajandil. Ja ma valmistan sellist aluspesu, mis justkui rikub klassikalisi ootusi ja mis voolab abstraktselt ümber inimese keha." Suur tänu Kärt Hammer, Grete Ly Valing, Anu Tera, Crocks ja Uuskasutuskeskus!

crystalrabbit.ee

○○○○○○○○○○○○○


MEKOOME - Mekoome kudumbrändi asutaja ja disainer Larissa Kondina on omandanud arhitektuurialase hariduse. Ent oma teadmisi hakkas ta rakendama mitte majade, vaid kudumite konstrueerimisel. Larissa loob digitaalselt graafilisi maastikke ja transformeerib neid kudumite mustriteks. Iga kampsuni, mütsi või kaeluse pikslimuster kirjeldab teatud linnakeskkonna tüpoloogiat. Ja see arhitektuur linnaruumis justkui kandub meie enese peale, meie enese rõiva sisse.

Mekoome kudumite mustrid kannavad argiellu geomeetria võlu ning kvaliteetse villa soojust. Brändi kehakatete kujundus on modernne, kunstipärane ning stiilipuhas. Nii saavad kokku kaks kirge – arhitektuur ja kudumine.

Aitäh, Samelin.

mekoome.com

○○○○○○○○○○○○○



ALMA - Alma oli Anete Pedaru vanavanaema nimi. Ja tervelt neli põlvkonda naisi on kõik andnud nostalgilise ning väärtusliku aluse, mille peale luua rõivabränd Alma. Anete on alati olnud vaimustuses millegi vana, ilusa ja ajatu elluäratamisest. Ja nende riiete kaudu on võimalik taaselustada Alma armastust, esteetikat, suhtumist riietumisse. Alma jaoks oli äärmiselt oluline, et riietus oleks peene stiiliga, kõrge kvaliteediga ning vastupidav. Nüüd on bränd Alma võtnud endale ülesandeks jätkata nende väärtuste pakkumist.

Bränd Alma valmistab klassikalise joonega rõivaid, mis sobivad iga naise riidekappi. Nende vorm on avara joonega ning omal moel skulptuurne, lausa arhitektuurne. Alma stiil on ajatu, mis kestab hooaegadest kauem ning rõivad on mõnusalt kombineeritavad nii olemasoleva garderoobi kui iga järgmise Alma kollektsiooniga. Et ilu oleks hooaegade-ülene.

www.fromalma.com

○○○○○○○○○○○○○



Eesti Disaini Maja / Estonian Design House - (EDM) on 2010 aastal Eesti Disainerite Liidu (EDL) poolt loodud platvorm. EDMi missiooniks on disainerite loomingu tutvustamine ja kommertsialiseerimine läbi erinevate müügikanalite kodu- ja välismaal.

EDLi missiooniks aga omakorda on Eesti, kui tõusva disainipotentsiaaliga maa tutvustamine ja maine kujundamine nii siinsamas kui üle maailma.

Etendus toob kokku kollaaži põnevatest uustulijatest ja kaasaegsetest menukitest, mille on siinne ja välismaine publik suurima rõõmuga oma kodudesse soetanud. Laval saab näha mitte ainult riideid, vaid rambivalgusesse astuvad ka toolid, kellad ning palju muud.

www.estoniandesignhouse.ee

#D_O_M
#designisinfashion
#disainonmoes
#TallinnDesignFestival

17.09.2020
tootedisainiauhind BRUNO EDASIJÕUDNUTE näitus
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine:

E, 14.09. kell 18.30 

Tootedisainiauhind
BRUNO edasijõudnute tööde näitusel saab näha auhinnale kandideerinud tooteid (kokku 24), mis said rahvusvaheliselt züriilt viiepalli süsteemis vähemalt 2 häält. Näha saab kolmes kategoorias esitletud töid - elustiili, elukeskkondiku disaini ning insener-tehnilise disaini valdkonna tooteid. Näitusel kohtute kahe viimase aasta jookul valminud sisustustoodete, mööbli, rõivaste ja moeaksessuaaridega ning tutvute insenertehniliste toodetega.

_ _ _ 

BRUNO publiku lemmiku valimine SIIN!

Lisainfo Facebookis!



Eesti disaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant.


Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.

Alates 2012.aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.

Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.

17.09.2020
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.00

Festivali peateema "Vajaduspõhine disain" seab küsimuse alla tänase toote elutsükli. Kas uue põlvkonna disainer kui tootmisahela esimene lüli on valmis probleemide- ning regulatsiooniderohkes ühiskonnas navigeerima? Sellele küsimusele vastavad Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Tartu Kunstikool. Sõna ütlevad sekka ka saadikud Moholy-Nagy Kunsti- ja Disainiülikoolist ning Londoni Kunstiülikoolist.

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽI KÄSITÖÖTEHNOLOOGIATE JA DISAINI ÕPPEKAVA ERIALANÄITUS


Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

https://www.tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain

__________________________________

TARTU KUNSTIKOOLI VÄLJAPANEK 

Tartu Kunstikool on Disainiööl väljas:
1. Noorte arhitektuurikonkurssi võidutöödega. 2020 aasta teema oli "Minu unistustekatuse maastik".
2. 3D eriala õpilaste loodud keskkonnateemalise arvutimänguga. Kohapeal saab mängida ja korraldame VR prillidega modelleerimise töötoa
3. Kujundusgraafikute ja stilistide ühine ajakirjaprojekt

www.tartukunstikool.ee

__________________________________


2+2

Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek 2+2 näitab valikut 2020 aasta lõputöödest disaini valdkonnas. Erakorralises olukorras valminud ja esitatud tööd olid samuti erakordsed ning lähenesid disainile mitme nurga alt. Oli töö materjaliga, mis lausa vajas uudsemat lähenemist. Oli klient, kes vajas kaunimat lahendust funktsionaaltoolile. Oli mitu tööd disainiprotsessi endaga, mis hädasti vajas uut inspiratsiooniallikat. Lõpptulemus on niisama lihtne ja loogiline nagu 2+2, mis tuli valmis teha olukorras, kus 2+2 polnud sugugi lihtne.

pallasart.ee

_________________________________

TUDENGITÖÖDE NÄITUS 

Biojäätmete ümbertöötlemine moetoodeteks

Nahkaksessuaaride disainer Riina Õun on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Material Futures Magistratuuri lõputööna Londonis Central Saint Martins´i ülikoolis arendas Riina välja keskkonnasõbraliku naha-laadse vegan materjali, kasutades selleks kombucha joogitööstuse jääkaineid. Materjaliga töötamise võimalused on esitletud kotikollektsiooni näol. Riina uurib kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks.

www.riinao.com

_________________________________

EESTI KUNSTIAKADEEMIA DISAINITEADUSKONNA VALIK TUDENGITE TÖID ÕPPEAASTAST 2019/2020

Eesti Kunstiakadeemia vaatab tulevikku - osaledes aktiivselt ühiskondlikes protsessides, kasutades uusimaid tehnoloogiaid ning pöörates tähelepanu üha kiirematest arengutest tulenevatele muutustele. Näitusel on esindatud interaktsioonidisain, tootedisain, graafiline disain, tekstiilidisain, moedisain ning EKA ja TalTechi ühine magistriõppekava Design & Technology Futures.

www.artun.ee

_________________________________

"ISTE" on EKA sisearhitektuuri ja arhitektuuri esmakursuslaste kontseptsioonitoolide pop-up näitus. Mööblimaailma ust paotav õppeülesanne lubab tudengil kasutada vaid tükki vineeri, pulki ja liimi, ent tulemus peab kandma autori raskust. Milline on minimaalne materjalikogus, mis inimkeha kannab? Erialaprojekti juhendasid disainer ja arhitekt Ilkka Suppanen, Aalto Ülikooli õppejõud Martin Relander ning arhitekt, disainer ja õppejõud Yrjö Wiherheimo. EKA puutöökojas oli abiks meister Avo Tragel.

www.artun.ee

_________________________________

17.09.2020
Reet Aus // Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.30
Inimesed nõuavad roherevolutsooni, keskkonnast on saanud turvarisk, jätkusuutlikkusest poliitkampaania. Linnad konkureerivad rohepealinna tiitlile, Euroopa Liit kehtestab järjest uusi direktiive. Kliimaneutraalsus on sidesõna. Ringmajandus on moesõna. Kas me teame, mida see igapäevaelus tähendab? Oleme selleks valmis? Väljapanek räägib loo komplekssusest – pidurdamatult tootva liini peatamise püüdlusest. Lootusest, et prügi meid ei mata. Revolutsiooni võimalikkusest. Toormaterjaliks on tekstiiliprügi, mis regulatsioonide kohaselt 2025. aastast prügilasse enam minna ei saa. Täna kogutakse Euroopa Liidus kokku 25% kasutatud riietest. Ümbertöödeldakse vaid 1%. Samal ajal elame kõrvuti inimestega, keda meie reaalsuses ei eksisteeri. Kuidas anda neile hääl? Tarbeesemest kunstiteosed valmistavad kohalikud elanikud – kinnipeetavad Tallinna vanglast, erivajadustega inimesed hoolekandeasutusest. Inimesed, kelle oleme diskussioonist välja jätnud. Mida tähendab integratsioon ajastul, kus me lakkamatult ennast ise hävitame? Kuidas peatuda ja anda hääl neile, kelle arvelt oma planeeti hävitame? Külastaja saab kaasa õpetuse, kuidas pajalapp ise valmis teha. Ja siis saabub tõehetk. Kui valmis me oleme… ? Näitus räägib väärtustava taaskasutuse meetodil valminud esemetest ehk kuidas tekstiiliprügi ringdisaini kaudu uuesti tooteks saab. Kas paned järgmine kord oma kantud teksad taas prügikasti? Partnerid: Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Uuskasutuskeskus, Keskkonnaministeerium, Vanglatööstuse AS, AS Hoolekandeteenused.
17.09.2020
Disainmõtlemise konverents
N, 17.09. kell 08.30-17.30

@ PROTO avastustehas
Kui Sul on oluline roll disainiprotsessis, siis ootame Sind Disainmõtlemise konverentsile, mis keskendub kahele teemale: ringdisain, st “vähemaga rohkem” tegemine ja kaasav disain, mis arvestab võimalikult laia kasutajategrupi vajadustega. Meil, disaineritel, on väga suur vastutus selle ees, millises maailmas me elame. Euroopa Parlamendi andmetel on 80% tekkinud keskkonna saastest otsuste tagajärjed, mis on tehtud disainifaasis. Konverentsil anname inspiratsiooni ja tööriistu keskkonnasäästlike aga ka inimsõbralike lahenduste loomiseks.

#universaaldisain #kaasavdisain #designforall #innovatsioon #disainmõtlemine


Jane Oblikas, jane@designminds.ee

http://www.dmkonverents.ee




17.09.2020
Kadri Kruus & Eve Hanson avatud stuudiod
E, 14.09. kell 12-18 näidistemüük
T, 15.09. kell 12-20 sügiskollektsioon
T, 15.09. kell 19.00 vestlusõhtu 

Avatud E-R / 14.09.-18.09. kell 12-18


Kadri Kruus

Klassika, kvaliteet ja meisterlik käsitöö uues julges, innovatiivses vormis. Kadri Kruusi aksessuaarid muudavad glamuuri funktsionaalseks ja funktsionaalse multifunktsionaalseks. Kõike natuke rohkem, aga täpselt parasjagu.


https://www.kadrikruus.com/



Eve Hansoni

autorikollektsiooni aluseks on teadmised ja teadlikkus, selles on ühendatud tulevikku vaatav moeidee ja ajatu jätkusuutlik disain.  Lihtsate minimalistlike baasesemete kõrval on pilgupüüdjateks efektsed originaalsed rõivad, mille loomiseks on kasutatud keerukamaid lõikeid, drapeerimist või spetsiaalselt kollektsiooni jaoks valminud graafikat. Volüümikad ja kõnekad rõivad on kestvatest, valdavalt naturaalsetest ning funktsionaalsetest materjalidest. Üks tähtsamaid fookuspunkte on kandmiskindlus ja kvaliteet, mis saadab iga eseme teostust alates hoolikalt valitud kangast kuni viimase detaili ja õmbluseni nii rõiva sees kui väljaspool.

Kõik tooted on valmistatud Eestis.

https://evehanson.com/


______________________________


Eve ja Kadri stuudiod Pärnu mnt 20a on avatud Disainiöö raames E-R kell 12-18.


Kõigile tavahinnaga toodetele kehtib märksõnaga “disainiöö” 20% soodushind.


PS! Soodushind kehtib ainult stuudios.

______________________________

E, 14.09. kell 12-18 

Näidiste ja prototüüpide müük.

Erilised otsivad erilisi omanikke.


______________________________

T, 15.09. kell 12-20 

Disainiöö stuudiopood

Eve ja Kadri veeretavad Stuudiopoodi stanged sügistoonide ning uusimate mudelitega.


______________________________


T, 15.09. kell 19.00

vestlus Eve ja Kadriga "Mood ei ole enam moodne!?"

Vestlust modereerib: Aljona Eesmaa

Kohtade arv on piiratud! Eelregistreerimine:
contact@kadrikruus.com

______________________________
17.09.2020
“Piece of Cake” Okapi galeriis

16.09.—19.09. 2020

K-R 11-18.00, L 11-16.00

Avamine: 16.09. kell 18.00

@ Galerii Okapi: Niguliste 2
“Piece of Cake” Okapi galeriis


Joon kunsti ja disaini vahel on alati olnud õhkõrn - mõlemad täidavad ruumi, väljendavad ja loovad emotsiooni. Kuidas aga kunst mõjutab disaini ja vastupidi? Ja kuidas see kõik mõjutab inimest? Ajalooliselt on ühe ja teise segunemist näha mitmel juhul, näiteks William Morris (1834-1896), kes on tuntud oma tapeetide poolest või Alphonse Mucha (1860-1939) sigaretipaberite poster - tänapäeval vaatame mõlemat nii disaini kui kunstina.

Selleaastasel Disainiööl arutlevad klaasikunstnikud disaini ja kunsti üle kollektiivses teoses “Piece of Cake”.“Piece of Cake” on teostatud omapärases ning Eesti klaasikunstile omases tehnikas "pâte de verre" (ehk prantsuse keeles "klaaspasta"). See õrn, sõltuvalt autorist kas üliõhuke, skulptuurne või suhkrulaadne sulatustehnika on meie klaasikunstnike hulgas nii levinud, et võib julgelt rääkida koolkonna tekkimisest 1990. aastate teises pooles. Mare Saare esimesed pâte de verre tehnikas tööd pärinevad aastast 1995.

Näitusel astuvad oma "koogitükkidega" üles Maret Sarapu, Kristiina Uslar, Mare Saare, Piret Ellamaa, Sofi Aršas , Kairi Orgussaar, Birgit Pählapuu.

Näitusel “Piece of cake” osalevad kunstnikud soovivad esile tõsta pâte de verre tehnikat ka seetõttu, et see habras klaasipuru on vaatajates väga palju huvi tekitanud. Inimesed on tihtilugu hämmingus – "kuidas see kõik koos püsib" ning “kas see tõesti on klaas?”. Lisaks silmailu loomisele loodavad kunstnikud tekitada inimeses vaatajates positiivseid emotsioone - disainida sellega vaataja kogemust kunsti ja päriselu piirimail ning näidata lähemalt disaini ja kunsti sümbioosi.

FB üritus!
17.09.2020
Tulavalla

14.09.—20.09. 2020
E-L kell 12-20 / P kell 12-18


@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn
Tulavalla toote esitlus:
"Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid"


Tulavalla õuemööblit ei pea talveks katuse alla viima, sest tänu materjalivalikule peab ta karmidele ilmastikutingimustele vastu. Materjalidena kasutatakse roostevaba terast ja termotöödeldud puitu. Disainitud on mööbel tugeva konstruktsiooniga, kuid samas piisavalt kerge, et teda liigutada.

Disainer Üllar Karro kommentaar: "Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid. Soovin luua nähtuseid, mis kestaksid põlvkondi."

http://www.tulavalla.ee



18.09.2020

18.09.2020
BRUNO autasustamine + Eesti Disainiauhinnad 2020 virtuaalgala ühisvaatamine
R, 18.09. kell 17.00-19.30

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Disainiöö raames on kõik huvilised oodatud R, 18. septembri õhtul Põhjala angaaridesse (Marati 5) tootedisainiauhind BRUNO autasustamisele ja Eesti Disainiauhinnad 2020 virtuaalgala ühisvaatamisele. Kohapeal on võimalik tutvuda ka BRUNO näitusega. Avatud on baar ja kohvik. Õhtu jätkub Disainiöö järelpeoga!

Moderaator on Rain Tolk.

NB! Mahutavus oleneb võimalikest piirangutest!

________

*Arvestades praeguseid turbulentseid aegu, seoses COVID-19 puhangutega, siis sel aastal toimub Eesti Disainiauhinnad 2020 jagamine 18. septembril hübriidsündmusena. Nimelt antakse auhinnad üle särava online-gala käigus, mida viib läbi parim virtuaalne perenaine, siinpool ekvaatorit - alati glamuurne ja särtsakas EDA. Stuudios on kohal ka Lexsoul Dancemachine, kes kütab üles energia, et toitejuhtmed lausa sulavad!

EDA 2020 galat saab jälgida ka Eesti Disainiauhinnad Facebooki lehel , Eesti Disainikeskuse youtube‘i kanalis või Elisa Stage platvormil. 

18. septembri õhtul, on kõik huvilised oodatud Põhjala angaaridesse (Marati 5), EDA 2020 ühisvaatamisele, kuhu toimub stuudiost ka otselülitus, kus BRUNO tootedisainiauhinnad jagatakse Disainiöö festivali raames kätte füüsiliselt.






18.09.2020
Disainiöö Järelpidu
R, 18.09 kell 20:00-00:00

@ Põhjala tehas (Marati 5)
XV Disainiöö raames toimuv disainiauhindade gala saab meeldejääva järelpeo! Kui võitjad on selgunud, siis jääb avatuks Disainiöö loung Põhjala angaarides.

Kuulamisrõõmu pakub Rain Tolk. Peole ootame loomulikult ka kõiki teisi muusika ja hea seltskonna nautlejaid!
Lustida saab südaööni!

18.09.2020
tootedisainiauhind BRUNO EDASIJÕUDNUTE näitus
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine:

E, 14.09. kell 18.30 

Tootedisainiauhind
BRUNO edasijõudnute tööde näitusel saab näha auhinnale kandideerinud tooteid (kokku 24), mis said rahvusvaheliselt züriilt viiepalli süsteemis vähemalt 2 häält. Näha saab kolmes kategoorias esitletud töid - elustiili, elukeskkondiku disaini ning insener-tehnilise disaini valdkonna tooteid. Näitusel kohtute kahe viimase aasta jookul valminud sisustustoodete, mööbli, rõivaste ja moeaksessuaaridega ning tutvute insenertehniliste toodetega.

_ _ _ 

BRUNO publiku lemmiku valimine SIIN!

Lisainfo Facebookis!



Eesti disaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant.


Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.

Alates 2012.aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.

Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.

18.09.2020
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.00

Festivali peateema "Vajaduspõhine disain" seab küsimuse alla tänase toote elutsükli. Kas uue põlvkonna disainer kui tootmisahela esimene lüli on valmis probleemide- ning regulatsiooniderohkes ühiskonnas navigeerima? Sellele küsimusele vastavad Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Tartu Kunstikool. Sõna ütlevad sekka ka saadikud Moholy-Nagy Kunsti- ja Disainiülikoolist ning Londoni Kunstiülikoolist.

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽI KÄSITÖÖTEHNOLOOGIATE JA DISAINI ÕPPEKAVA ERIALANÄITUS


Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

https://www.tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain

__________________________________

TARTU KUNSTIKOOLI VÄLJAPANEK 

Tartu Kunstikool on Disainiööl väljas:
1. Noorte arhitektuurikonkurssi võidutöödega. 2020 aasta teema oli "Minu unistustekatuse maastik".
2. 3D eriala õpilaste loodud keskkonnateemalise arvutimänguga. Kohapeal saab mängida ja korraldame VR prillidega modelleerimise töötoa
3. Kujundusgraafikute ja stilistide ühine ajakirjaprojekt

www.tartukunstikool.ee

__________________________________


2+2

Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek 2+2 näitab valikut 2020 aasta lõputöödest disaini valdkonnas. Erakorralises olukorras valminud ja esitatud tööd olid samuti erakordsed ning lähenesid disainile mitme nurga alt. Oli töö materjaliga, mis lausa vajas uudsemat lähenemist. Oli klient, kes vajas kaunimat lahendust funktsionaaltoolile. Oli mitu tööd disainiprotsessi endaga, mis hädasti vajas uut inspiratsiooniallikat. Lõpptulemus on niisama lihtne ja loogiline nagu 2+2, mis tuli valmis teha olukorras, kus 2+2 polnud sugugi lihtne.

pallasart.ee

_________________________________

TUDENGITÖÖDE NÄITUS 

Biojäätmete ümbertöötlemine moetoodeteks

Nahkaksessuaaride disainer Riina Õun on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Material Futures Magistratuuri lõputööna Londonis Central Saint Martins´i ülikoolis arendas Riina välja keskkonnasõbraliku naha-laadse vegan materjali, kasutades selleks kombucha joogitööstuse jääkaineid. Materjaliga töötamise võimalused on esitletud kotikollektsiooni näol. Riina uurib kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks.

www.riinao.com

_________________________________

EESTI KUNSTIAKADEEMIA DISAINITEADUSKONNA VALIK TUDENGITE TÖID ÕPPEAASTAST 2019/2020

Eesti Kunstiakadeemia vaatab tulevikku - osaledes aktiivselt ühiskondlikes protsessides, kasutades uusimaid tehnoloogiaid ning pöörates tähelepanu üha kiirematest arengutest tulenevatele muutustele. Näitusel on esindatud interaktsioonidisain, tootedisain, graafiline disain, tekstiilidisain, moedisain ning EKA ja TalTechi ühine magistriõppekava Design & Technology Futures.

www.artun.ee

_________________________________

"ISTE" on EKA sisearhitektuuri ja arhitektuuri esmakursuslaste kontseptsioonitoolide pop-up näitus. Mööblimaailma ust paotav õppeülesanne lubab tudengil kasutada vaid tükki vineeri, pulki ja liimi, ent tulemus peab kandma autori raskust. Milline on minimaalne materjalikogus, mis inimkeha kannab? Erialaprojekti juhendasid disainer ja arhitekt Ilkka Suppanen, Aalto Ülikooli õppejõud Martin Relander ning arhitekt, disainer ja õppejõud Yrjö Wiherheimo. EKA puutöökojas oli abiks meister Avo Tragel.

www.artun.ee

_________________________________

18.09.2020
Reet Aus // Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.30
Inimesed nõuavad roherevolutsooni, keskkonnast on saanud turvarisk, jätkusuutlikkusest poliitkampaania. Linnad konkureerivad rohepealinna tiitlile, Euroopa Liit kehtestab järjest uusi direktiive. Kliimaneutraalsus on sidesõna. Ringmajandus on moesõna. Kas me teame, mida see igapäevaelus tähendab? Oleme selleks valmis? Väljapanek räägib loo komplekssusest – pidurdamatult tootva liini peatamise püüdlusest. Lootusest, et prügi meid ei mata. Revolutsiooni võimalikkusest. Toormaterjaliks on tekstiiliprügi, mis regulatsioonide kohaselt 2025. aastast prügilasse enam minna ei saa. Täna kogutakse Euroopa Liidus kokku 25% kasutatud riietest. Ümbertöödeldakse vaid 1%. Samal ajal elame kõrvuti inimestega, keda meie reaalsuses ei eksisteeri. Kuidas anda neile hääl? Tarbeesemest kunstiteosed valmistavad kohalikud elanikud – kinnipeetavad Tallinna vanglast, erivajadustega inimesed hoolekandeasutusest. Inimesed, kelle oleme diskussioonist välja jätnud. Mida tähendab integratsioon ajastul, kus me lakkamatult ennast ise hävitame? Kuidas peatuda ja anda hääl neile, kelle arvelt oma planeeti hävitame? Külastaja saab kaasa õpetuse, kuidas pajalapp ise valmis teha. Ja siis saabub tõehetk. Kui valmis me oleme… ? Näitus räägib väärtustava taaskasutuse meetodil valminud esemetest ehk kuidas tekstiiliprügi ringdisaini kaudu uuesti tooteks saab. Kas paned järgmine kord oma kantud teksad taas prügikasti? Partnerid: Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Uuskasutuskeskus, Keskkonnaministeerium, Vanglatööstuse AS, AS Hoolekandeteenused.
18.09.2020
Kadri Kruus & Eve Hanson avatud stuudiod
E, 14.09. kell 12-18 näidistemüük
T, 15.09. kell 12-20 sügiskollektsioon
T, 15.09. kell 19.00 vestlusõhtu 

Avatud E-R / 14.09.-18.09. kell 12-18


Kadri Kruus

Klassika, kvaliteet ja meisterlik käsitöö uues julges, innovatiivses vormis. Kadri Kruusi aksessuaarid muudavad glamuuri funktsionaalseks ja funktsionaalse multifunktsionaalseks. Kõike natuke rohkem, aga täpselt parasjagu.


https://www.kadrikruus.com/



Eve Hansoni

autorikollektsiooni aluseks on teadmised ja teadlikkus, selles on ühendatud tulevikku vaatav moeidee ja ajatu jätkusuutlik disain.  Lihtsate minimalistlike baasesemete kõrval on pilgupüüdjateks efektsed originaalsed rõivad, mille loomiseks on kasutatud keerukamaid lõikeid, drapeerimist või spetsiaalselt kollektsiooni jaoks valminud graafikat. Volüümikad ja kõnekad rõivad on kestvatest, valdavalt naturaalsetest ning funktsionaalsetest materjalidest. Üks tähtsamaid fookuspunkte on kandmiskindlus ja kvaliteet, mis saadab iga eseme teostust alates hoolikalt valitud kangast kuni viimase detaili ja õmbluseni nii rõiva sees kui väljaspool.

Kõik tooted on valmistatud Eestis.

https://evehanson.com/


______________________________


Eve ja Kadri stuudiod Pärnu mnt 20a on avatud Disainiöö raames E-R kell 12-18.


Kõigile tavahinnaga toodetele kehtib märksõnaga “disainiöö” 20% soodushind.


PS! Soodushind kehtib ainult stuudios.

______________________________

E, 14.09. kell 12-18 

Näidiste ja prototüüpide müük.

Erilised otsivad erilisi omanikke.


______________________________

T, 15.09. kell 12-20 

Disainiöö stuudiopood

Eve ja Kadri veeretavad Stuudiopoodi stanged sügistoonide ning uusimate mudelitega.


______________________________


T, 15.09. kell 19.00

vestlus Eve ja Kadriga "Mood ei ole enam moodne!?"

Vestlust modereerib: Aljona Eesmaa

Kohtade arv on piiratud! Eelregistreerimine:
contact@kadrikruus.com

______________________________
18.09.2020
“Piece of Cake” Okapi galeriis

16.09.—19.09. 2020

K-R 11-18.00, L 11-16.00

Avamine: 16.09. kell 18.00

@ Galerii Okapi: Niguliste 2
“Piece of Cake” Okapi galeriis


Joon kunsti ja disaini vahel on alati olnud õhkõrn - mõlemad täidavad ruumi, väljendavad ja loovad emotsiooni. Kuidas aga kunst mõjutab disaini ja vastupidi? Ja kuidas see kõik mõjutab inimest? Ajalooliselt on ühe ja teise segunemist näha mitmel juhul, näiteks William Morris (1834-1896), kes on tuntud oma tapeetide poolest või Alphonse Mucha (1860-1939) sigaretipaberite poster - tänapäeval vaatame mõlemat nii disaini kui kunstina.

Selleaastasel Disainiööl arutlevad klaasikunstnikud disaini ja kunsti üle kollektiivses teoses “Piece of Cake”.“Piece of Cake” on teostatud omapärases ning Eesti klaasikunstile omases tehnikas "pâte de verre" (ehk prantsuse keeles "klaaspasta"). See õrn, sõltuvalt autorist kas üliõhuke, skulptuurne või suhkrulaadne sulatustehnika on meie klaasikunstnike hulgas nii levinud, et võib julgelt rääkida koolkonna tekkimisest 1990. aastate teises pooles. Mare Saare esimesed pâte de verre tehnikas tööd pärinevad aastast 1995.

Näitusel astuvad oma "koogitükkidega" üles Maret Sarapu, Kristiina Uslar, Mare Saare, Piret Ellamaa, Sofi Aršas , Kairi Orgussaar, Birgit Pählapuu.

Näitusel “Piece of cake” osalevad kunstnikud soovivad esile tõsta pâte de verre tehnikat ka seetõttu, et see habras klaasipuru on vaatajates väga palju huvi tekitanud. Inimesed on tihtilugu hämmingus – "kuidas see kõik koos püsib" ning “kas see tõesti on klaas?”. Lisaks silmailu loomisele loodavad kunstnikud tekitada inimeses vaatajates positiivseid emotsioone - disainida sellega vaataja kogemust kunsti ja päriselu piirimail ning näidata lähemalt disaini ja kunsti sümbioosi.

FB üritus!
18.09.2020
Tulavalla

14.09.—20.09. 2020
E-L kell 12-20 / P kell 12-18


@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn
Tulavalla toote esitlus:
"Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid"


Tulavalla õuemööblit ei pea talveks katuse alla viima, sest tänu materjalivalikule peab ta karmidele ilmastikutingimustele vastu. Materjalidena kasutatakse roostevaba terast ja termotöödeldud puitu. Disainitud on mööbel tugeva konstruktsiooniga, kuid samas piisavalt kerge, et teda liigutada.

Disainer Üllar Karro kommentaar: "Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid. Soovin luua nähtuseid, mis kestaksid põlvkondi."

http://www.tulavalla.ee



19.09.2020

19.09.2020
Disainitänav ja Moepõik
L, 19.09. kell 12.00–19.00 
P, 20.09. kell 12.00-17.00

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn


Ka sel sügisel avatakse festivali raames Disainitänav ja Moepõik, kus liiklemiseks pole tarvis juhiluba. Kulge rahulikult keset head disaini, sest oma aadress on nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.

Põhjala tehases on end kaheks päevaks sisse seadnud üle 150 disaineri ja disainibrändi meilt ja mujalt. Lisaks silmailule on Disainitänav hea võimalus tutvuda inimeste ja lugudega nende toodete taga ning soetada parimat disaini eriti heade hindadega ka enesele.


Raadio 2 väljub eetrist - otse Kopli südamesse XV Disainiööle! Festivali ametlik raadiopartner R2 avab DJ-ala Disainitänaval: 19.09 ja 20.09!


Facebooki event!


O S A L E J A D:

Eesti Disaini Maja
Safal KIDS
Helena Tikunova Design
Agnes Veski Jewelry
WolfBerry
Jaana Trauss Design
OOMYO
Raili Nõlvak
Woolish
VETKA/Kristina Puz
Inga Radikainen
Botanic Garden
Seco by Jane Aus
Sigil Stone Studio
Lentsius
Inga Kalistru Ehted
KENA
HERTTA
KANA särgid
HING
Sssprint Stuudio
JOLO
Katrin Valgemäe
BUTTERMAN
MIRGOODS
Anneli Tammik Jewellery
Piret Loog
KOSU väikelaste nõudesari
Euts
SKIIWI
Merle Kasonen Jewellery
Mirai Design House
KUU handmade
Mari Masso Millinery
NORDHALE
ELLEN RICHARD
Lisa Kroeber Jewellery
Nola
ÖÖKÜLM
Eve Hanson
Reflective Zoo OÜ
ALEXANDERLING
Pesuliisu
Katreen Flowers
JNGLSNTMSSV by Iris Vilu
johannatammceramics
Rami Jewellery
Iidam ja Aadam
UniOrganic OÜ
Lõngast loodud / Riine Latserus
Krõõt Kukkur Illustrations
PIRET KURESAAR
Ruth Terras
Lambiateljee Hipster Light
Siret Design
John Blund Blankets
RAJA STYLE
Kalamaja Paberipood
KOOSdisain
PIPIK
Rita Livia Jewelry
astrid rajalo
WOH
NikiKi Baby Girl Turban
Hele Art and Design
Karen Milistver
K i l l u d
ALPAKA
Õpilasfirma Cinto
Tohuto
Pehmö
A-galerii autoriehted
TigaseMann
Ichoose
Katré
Velkur
Kristiina Laurits
QLR Disain
Wallars
DeMoog Design House
Kirill Safonov
Gré
D'DIFFERENCE
Stuudio Emma Leppermann
Sigrid Kuusk
"Armilde" & "Ruudi"
KYLLIKE
Hiiu Vill
NRTN/Hansel Tai
metsik
gkdisain
uBent / Viljo Naarits
EGG Laura Saks
BRäND
TIINA ANDRON
TOKU
Liina Lelov ja Valdek Laur
Stuudio Raili Keiv
Isbushka
Põhjamaa Disainistuudio OÜ/ Põhjamaa Portselan
MOI
Triibuvineer
1.kiht
Studio Mari Seger
Kristi Liiva Jewelry
Jyrgens ART
Pea Peenar
Mari Design
SEIK
Hvitolg
IRIS JANVIER
Mekoome
Ceramies
MIURIO
NirgiWabrik
EstWestDesigns
Iseloov. design
Janika Mägi
Valent
LoodusSPA
KUKUI
EHE ELO
HÕRD, ME by Eve Roosna
MOONIKA KASE
Indrek Päi Jewellery
Furlin
MUUNI
Lumina Nordica
Anne Türn
Julia Valtanen Illustration
Kadi Veesaar Jewellery
LÕÕM
Artbuz Creative Workshop
BOH design
Kanela- ÖÖHELK X JO
Woogs
RÄHN Eyewear
k u u l
NIELA
Craftory
Fanni Banni
Kristin Otsalt
ELLI
JustMust by Ewi
TUUB
Edasi.org
Marat






Lisainfo: krista@disainioo.ee


19.09.2020
tootedisainiauhind BRUNO EDASIJÕUDNUTE näitus
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine:

E, 14.09. kell 18.30 

Tootedisainiauhind
BRUNO edasijõudnute tööde näitusel saab näha auhinnale kandideerinud tooteid (kokku 24), mis said rahvusvaheliselt züriilt viiepalli süsteemis vähemalt 2 häält. Näha saab kolmes kategoorias esitletud töid - elustiili, elukeskkondiku disaini ning insener-tehnilise disaini valdkonna tooteid. Näitusel kohtute kahe viimase aasta jookul valminud sisustustoodete, mööbli, rõivaste ja moeaksessuaaridega ning tutvute insenertehniliste toodetega.

_ _ _ 

BRUNO publiku lemmiku valimine SIIN!

Lisainfo Facebookis!



Eesti disaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant.


Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.

Alates 2012.aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.

Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.

19.09.2020
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.00

Festivali peateema "Vajaduspõhine disain" seab küsimuse alla tänase toote elutsükli. Kas uue põlvkonna disainer kui tootmisahela esimene lüli on valmis probleemide- ning regulatsiooniderohkes ühiskonnas navigeerima? Sellele küsimusele vastavad Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Tartu Kunstikool. Sõna ütlevad sekka ka saadikud Moholy-Nagy Kunsti- ja Disainiülikoolist ning Londoni Kunstiülikoolist.

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽI KÄSITÖÖTEHNOLOOGIATE JA DISAINI ÕPPEKAVA ERIALANÄITUS


Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

https://www.tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain

__________________________________

TARTU KUNSTIKOOLI VÄLJAPANEK 

Tartu Kunstikool on Disainiööl väljas:
1. Noorte arhitektuurikonkurssi võidutöödega. 2020 aasta teema oli "Minu unistustekatuse maastik".
2. 3D eriala õpilaste loodud keskkonnateemalise arvutimänguga. Kohapeal saab mängida ja korraldame VR prillidega modelleerimise töötoa
3. Kujundusgraafikute ja stilistide ühine ajakirjaprojekt

www.tartukunstikool.ee

__________________________________


2+2

Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek 2+2 näitab valikut 2020 aasta lõputöödest disaini valdkonnas. Erakorralises olukorras valminud ja esitatud tööd olid samuti erakordsed ning lähenesid disainile mitme nurga alt. Oli töö materjaliga, mis lausa vajas uudsemat lähenemist. Oli klient, kes vajas kaunimat lahendust funktsionaaltoolile. Oli mitu tööd disainiprotsessi endaga, mis hädasti vajas uut inspiratsiooniallikat. Lõpptulemus on niisama lihtne ja loogiline nagu 2+2, mis tuli valmis teha olukorras, kus 2+2 polnud sugugi lihtne.

pallasart.ee

_________________________________

TUDENGITÖÖDE NÄITUS 

Biojäätmete ümbertöötlemine moetoodeteks

Nahkaksessuaaride disainer Riina Õun on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Material Futures Magistratuuri lõputööna Londonis Central Saint Martins´i ülikoolis arendas Riina välja keskkonnasõbraliku naha-laadse vegan materjali, kasutades selleks kombucha joogitööstuse jääkaineid. Materjaliga töötamise võimalused on esitletud kotikollektsiooni näol. Riina uurib kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks.

www.riinao.com

_________________________________

EESTI KUNSTIAKADEEMIA DISAINITEADUSKONNA VALIK TUDENGITE TÖID ÕPPEAASTAST 2019/2020

Eesti Kunstiakadeemia vaatab tulevikku - osaledes aktiivselt ühiskondlikes protsessides, kasutades uusimaid tehnoloogiaid ning pöörates tähelepanu üha kiirematest arengutest tulenevatele muutustele. Näitusel on esindatud interaktsioonidisain, tootedisain, graafiline disain, tekstiilidisain, moedisain ning EKA ja TalTechi ühine magistriõppekava Design & Technology Futures.

www.artun.ee

_________________________________

"ISTE" on EKA sisearhitektuuri ja arhitektuuri esmakursuslaste kontseptsioonitoolide pop-up näitus. Mööblimaailma ust paotav õppeülesanne lubab tudengil kasutada vaid tükki vineeri, pulki ja liimi, ent tulemus peab kandma autori raskust. Milline on minimaalne materjalikogus, mis inimkeha kannab? Erialaprojekti juhendasid disainer ja arhitekt Ilkka Suppanen, Aalto Ülikooli õppejõud Martin Relander ning arhitekt, disainer ja õppejõud Yrjö Wiherheimo. EKA puutöökojas oli abiks meister Avo Tragel.

www.artun.ee

_________________________________

19.09.2020
Reet Aus // Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.30
Inimesed nõuavad roherevolutsooni, keskkonnast on saanud turvarisk, jätkusuutlikkusest poliitkampaania. Linnad konkureerivad rohepealinna tiitlile, Euroopa Liit kehtestab järjest uusi direktiive. Kliimaneutraalsus on sidesõna. Ringmajandus on moesõna. Kas me teame, mida see igapäevaelus tähendab? Oleme selleks valmis? Väljapanek räägib loo komplekssusest – pidurdamatult tootva liini peatamise püüdlusest. Lootusest, et prügi meid ei mata. Revolutsiooni võimalikkusest. Toormaterjaliks on tekstiiliprügi, mis regulatsioonide kohaselt 2025. aastast prügilasse enam minna ei saa. Täna kogutakse Euroopa Liidus kokku 25% kasutatud riietest. Ümbertöödeldakse vaid 1%. Samal ajal elame kõrvuti inimestega, keda meie reaalsuses ei eksisteeri. Kuidas anda neile hääl? Tarbeesemest kunstiteosed valmistavad kohalikud elanikud – kinnipeetavad Tallinna vanglast, erivajadustega inimesed hoolekandeasutusest. Inimesed, kelle oleme diskussioonist välja jätnud. Mida tähendab integratsioon ajastul, kus me lakkamatult ennast ise hävitame? Kuidas peatuda ja anda hääl neile, kelle arvelt oma planeeti hävitame? Külastaja saab kaasa õpetuse, kuidas pajalapp ise valmis teha. Ja siis saabub tõehetk. Kui valmis me oleme… ? Näitus räägib väärtustava taaskasutuse meetodil valminud esemetest ehk kuidas tekstiiliprügi ringdisaini kaudu uuesti tooteks saab. Kas paned järgmine kord oma kantud teksad taas prügikasti? Partnerid: Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Uuskasutuskeskus, Keskkonnaministeerium, Vanglatööstuse AS, AS Hoolekandeteenused.
19.09.2020
“Piece of Cake” Okapi galeriis

16.09.—19.09. 2020

K-R 11-18.00, L 11-16.00

Avamine: 16.09. kell 18.00

@ Galerii Okapi: Niguliste 2
“Piece of Cake” Okapi galeriis


Joon kunsti ja disaini vahel on alati olnud õhkõrn - mõlemad täidavad ruumi, väljendavad ja loovad emotsiooni. Kuidas aga kunst mõjutab disaini ja vastupidi? Ja kuidas see kõik mõjutab inimest? Ajalooliselt on ühe ja teise segunemist näha mitmel juhul, näiteks William Morris (1834-1896), kes on tuntud oma tapeetide poolest või Alphonse Mucha (1860-1939) sigaretipaberite poster - tänapäeval vaatame mõlemat nii disaini kui kunstina.

Selleaastasel Disainiööl arutlevad klaasikunstnikud disaini ja kunsti üle kollektiivses teoses “Piece of Cake”.“Piece of Cake” on teostatud omapärases ning Eesti klaasikunstile omases tehnikas "pâte de verre" (ehk prantsuse keeles "klaaspasta"). See õrn, sõltuvalt autorist kas üliõhuke, skulptuurne või suhkrulaadne sulatustehnika on meie klaasikunstnike hulgas nii levinud, et võib julgelt rääkida koolkonna tekkimisest 1990. aastate teises pooles. Mare Saare esimesed pâte de verre tehnikas tööd pärinevad aastast 1995.

Näitusel astuvad oma "koogitükkidega" üles Maret Sarapu, Kristiina Uslar, Mare Saare, Piret Ellamaa, Sofi Aršas , Kairi Orgussaar, Birgit Pählapuu.

Näitusel “Piece of cake” osalevad kunstnikud soovivad esile tõsta pâte de verre tehnikat ka seetõttu, et see habras klaasipuru on vaatajates väga palju huvi tekitanud. Inimesed on tihtilugu hämmingus – "kuidas see kõik koos püsib" ning “kas see tõesti on klaas?”. Lisaks silmailu loomisele loodavad kunstnikud tekitada inimeses vaatajates positiivseid emotsioone - disainida sellega vaataja kogemust kunsti ja päriselu piirimail ning näidata lähemalt disaini ja kunsti sümbioosi.

FB üritus!
19.09.2020
Tulavalla

14.09.—20.09. 2020
E-L kell 12-20 / P kell 12-18


@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn
Tulavalla toote esitlus:
"Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid"


Tulavalla õuemööblit ei pea talveks katuse alla viima, sest tänu materjalivalikule peab ta karmidele ilmastikutingimustele vastu. Materjalidena kasutatakse roostevaba terast ja termotöödeldud puitu. Disainitud on mööbel tugeva konstruktsiooniga, kuid samas piisavalt kerge, et teda liigutada.

Disainer Üllar Karro kommentaar: "Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid. Soovin luua nähtuseid, mis kestaksid põlvkondi."

http://www.tulavalla.ee



20.09.2020

20.09.2020
Disainitänav ja Moepõik
L, 19.09. kell 12.00–19.00 
P, 20.09. kell 12.00-17.00

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn


Ka sel sügisel avatakse festivali raames Disainitänav ja Moepõik, kus liiklemiseks pole tarvis juhiluba. Kulge rahulikult keset head disaini, sest oma aadress on nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.

Põhjala tehases on end kaheks päevaks sisse seadnud üle 150 disaineri ja disainibrändi meilt ja mujalt. Lisaks silmailule on Disainitänav hea võimalus tutvuda inimeste ja lugudega nende toodete taga ning soetada parimat disaini eriti heade hindadega ka enesele.


Raadio 2 väljub eetrist - otse Kopli südamesse XV Disainiööle! Festivali ametlik raadiopartner R2 avab DJ-ala Disainitänaval: 19.09 ja 20.09!


Facebooki event!


O S A L E J A D:

Eesti Disaini Maja
Safal KIDS
Helena Tikunova Design
Agnes Veski Jewelry
WolfBerry
Jaana Trauss Design
OOMYO
Raili Nõlvak
Woolish
VETKA/Kristina Puz
Inga Radikainen
Botanic Garden
Seco by Jane Aus
Sigil Stone Studio
Lentsius
Inga Kalistru Ehted
KENA
HERTTA
KANA särgid
HING
Sssprint Stuudio
JOLO
Katrin Valgemäe
BUTTERMAN
MIRGOODS
Anneli Tammik Jewellery
Piret Loog
KOSU väikelaste nõudesari
Euts
SKIIWI
Merle Kasonen Jewellery
Mirai Design House
KUU handmade
Mari Masso Millinery
NORDHALE
ELLEN RICHARD
Lisa Kroeber Jewellery
Nola
ÖÖKÜLM
Eve Hanson
Reflective Zoo OÜ
ALEXANDERLING
Pesuliisu
Katreen Flowers
JNGLSNTMSSV by Iris Vilu
johannatammceramics
Rami Jewellery
Iidam ja Aadam
UniOrganic OÜ
Lõngast loodud / Riine Latserus
Krõõt Kukkur Illustrations
PIRET KURESAAR
Ruth Terras
Lambiateljee Hipster Light
Siret Design
John Blund Blankets
RAJA STYLE
Kalamaja Paberipood
KOOSdisain
PIPIK
Rita Livia Jewelry
astrid rajalo
WOH
NikiKi Baby Girl Turban
Hele Art and Design
Karen Milistver
K i l l u d
ALPAKA
Õpilasfirma Cinto
Tohuto
Pehmö
A-galerii autoriehted
TigaseMann
Ichoose
Katré
Velkur
Kristiina Laurits
QLR Disain
Wallars
DeMoog Design House
Kirill Safonov
Gré
D'DIFFERENCE
Stuudio Emma Leppermann
Sigrid Kuusk
"Armilde" & "Ruudi"
KYLLIKE
Hiiu Vill
NRTN/Hansel Tai
metsik
gkdisain
uBent / Viljo Naarits
EGG Laura Saks
BRäND
TIINA ANDRON
TOKU
Liina Lelov ja Valdek Laur
Stuudio Raili Keiv
Isbushka
Põhjamaa Disainistuudio OÜ/ Põhjamaa Portselan
MOI
Triibuvineer
1.kiht
Studio Mari Seger
Kristi Liiva Jewelry
Jyrgens ART
Pea Peenar
Mari Design
SEIK
Hvitolg
IRIS JANVIER
Mekoome
Ceramies
MIURIO
NirgiWabrik
EstWestDesigns
Iseloov. design
Janika Mägi
Valent
LoodusSPA
KUKUI
EHE ELO
HÕRD, ME by Eve Roosna
MOONIKA KASE
Indrek Päi Jewellery
Furlin
MUUNI
Lumina Nordica
Anne Türn
Julia Valtanen Illustration
Kadi Veesaar Jewellery
LÕÕM
Artbuz Creative Workshop
BOH design
Kanela- ÖÖHELK X JO
Woogs
RÄHN Eyewear
k u u l
NIELA
Craftory
Fanni Banni
Kristin Otsalt
ELLI
JustMust by Ewi
TUUB
Edasi.org
Marat






Lisainfo: krista@disainioo.ee


20.09.2020
tootedisainiauhind BRUNO EDASIJÕUDNUTE näitus
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine:

E, 14.09. kell 18.30 

Tootedisainiauhind
BRUNO edasijõudnute tööde näitusel saab näha auhinnale kandideerinud tooteid (kokku 24), mis said rahvusvaheliselt züriilt viiepalli süsteemis vähemalt 2 häält. Näha saab kolmes kategoorias esitletud töid - elustiili, elukeskkondiku disaini ning insener-tehnilise disaini valdkonna tooteid. Näitusel kohtute kahe viimase aasta jookul valminud sisustustoodete, mööbli, rõivaste ja moeaksessuaaridega ning tutvute insenertehniliste toodetega.

_ _ _ 

BRUNO publiku lemmiku valimine SIIN!

Lisainfo Facebookis!



Eesti disaini auhinda BRUNO antakse välja alates 2006. aastast iga kahe aasta tagant.


Auhind on nime saanud disainikateedri rajaja prof Bruno Tombergi järgi, kes on ka tuntud geomeetrilise trofee kaasautor olles juhendajaks ERKI tudeng Anneliis Aunapuule. Professor Tombergi initsiatiivil on Eesti disaini auhinna väljaandmist disainikateedri poolt alustatud juba kaheksakümnendatel. Esimesed auhinnad jagati Viitna kõrtsis toimuval pidulikul koosviibimisel.

Alates 2012.aastast antakse Eesti Disainiauhinnad, sh tootedisainiauhind BRUNO, välja ühiselt Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga. Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus ja auhinna gala toimub Disainiööl.

Eesti majandusedu sõltub paljuski ekspordist ja innovatsioonitasemest. Uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused sünnivad koostöös disaineritega. Eesti turu väiksusest tingitud kasinad müügikäibed ja suhteliselt passiivne disainerite hõivatus kohalikus tootmises ja ettevõtluses ei heidutada disainereid oma erialal parimaid tulemusi saavutamast. Disainiauhinna välja andmisega soovib Eesti Disainerite Liit soovib väärtustada disaineri ametit ja demonstreerida disaini potentsiaali.

20.09.2020
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.00

Festivali peateema "Vajaduspõhine disain" seab küsimuse alla tänase toote elutsükli. Kas uue põlvkonna disainer kui tootmisahela esimene lüli on valmis probleemide- ning regulatsiooniderohkes ühiskonnas navigeerima? Sellele küsimusele vastavad Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Tartu Kunstikool. Sõna ütlevad sekka ka saadikud Moholy-Nagy Kunsti- ja Disainiülikoolist ning Londoni Kunstiülikoolist.

__________________________________

TALLINNA ÜLIKOOLI HAAPSALU KOLLEDŽI KÄSITÖÖTEHNOLOOGIATE JA DISAINI ÕPPEKAVA ERIALANÄITUS


Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži eriala "Käsitöötehnoloogiad ja disain" on ainulaadne rakendusliku suunitlusega eriala, mis õpetab mõistma personaalse toote olemust, sündi ja jätksuutlikkust. Oleme pööranud oma näo ja tegemised ühiskonnas toimuvate protsesside kaardistamisele ja valupunktidele võimalike lahenduste väljatöötamisele. Oluliseks peame tervisedenduse valdkonda kuuluvate toodete disaini. Meie diplomitööd valmivad ideest teostuseni põhimõttel ja tihedas koostöös sihtgrupiga. Väljapanek tutvustab näiteid eriala kursuse- ja diplomitöödest.

https://www.tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain

__________________________________

TARTU KUNSTIKOOLI VÄLJAPANEK 

Tartu Kunstikool on Disainiööl väljas:
1. Noorte arhitektuurikonkurssi võidutöödega. 2020 aasta teema oli "Minu unistustekatuse maastik".
2. 3D eriala õpilaste loodud keskkonnateemalise arvutimänguga. Kohapeal saab mängida ja korraldame VR prillidega modelleerimise töötoa
3. Kujundusgraafikute ja stilistide ühine ajakirjaprojekt

www.tartukunstikool.ee

__________________________________


2+2

Kõrgema Kunstikooli Pallas väljapanek 2+2 näitab valikut 2020 aasta lõputöödest disaini valdkonnas. Erakorralises olukorras valminud ja esitatud tööd olid samuti erakordsed ning lähenesid disainile mitme nurga alt. Oli töö materjaliga, mis lausa vajas uudsemat lähenemist. Oli klient, kes vajas kaunimat lahendust funktsionaaltoolile. Oli mitu tööd disainiprotsessi endaga, mis hädasti vajas uut inspiratsiooniallikat. Lõpptulemus on niisama lihtne ja loogiline nagu 2+2, mis tuli valmis teha olukorras, kus 2+2 polnud sugugi lihtne.

pallasart.ee

_________________________________

TUDENGITÖÖDE NÄITUS 

Biojäätmete ümbertöötlemine moetoodeteks

Nahkaksessuaaride disainer Riina Õun on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Material Futures Magistratuuri lõputööna Londonis Central Saint Martins´i ülikoolis arendas Riina välja keskkonnasõbraliku naha-laadse vegan materjali, kasutades selleks kombucha joogitööstuse jääkaineid. Materjaliga töötamise võimalused on esitletud kotikollektsiooni näol. Riina uurib kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks.

www.riinao.com

_________________________________

EESTI KUNSTIAKADEEMIA DISAINITEADUSKONNA VALIK TUDENGITE TÖID ÕPPEAASTAST 2019/2020

Eesti Kunstiakadeemia vaatab tulevikku - osaledes aktiivselt ühiskondlikes protsessides, kasutades uusimaid tehnoloogiaid ning pöörates tähelepanu üha kiirematest arengutest tulenevatele muutustele. Näitusel on esindatud interaktsioonidisain, tootedisain, graafiline disain, tekstiilidisain, moedisain ning EKA ja TalTechi ühine magistriõppekava Design & Technology Futures.

www.artun.ee

_________________________________

"ISTE" on EKA sisearhitektuuri ja arhitektuuri esmakursuslaste kontseptsioonitoolide pop-up näitus. Mööblimaailma ust paotav õppeülesanne lubab tudengil kasutada vaid tükki vineeri, pulki ja liimi, ent tulemus peab kandma autori raskust. Milline on minimaalne materjalikogus, mis inimkeha kannab? Erialaprojekti juhendasid disainer ja arhitekt Ilkka Suppanen, Aalto Ülikooli õppejõud Martin Relander ning arhitekt, disainer ja õppejõud Yrjö Wiherheimo. EKA puutöökojas oli abiks meister Avo Tragel.

www.artun.ee

_________________________________

20.09.2020
Reet Aus // Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?
14.09.—20.09.
E-L 12-20, P 12-18

@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn

Näituse ametlik avamine
E 14.09, kell 17.30
Inimesed nõuavad roherevolutsooni, keskkonnast on saanud turvarisk, jätkusuutlikkusest poliitkampaania. Linnad konkureerivad rohepealinna tiitlile, Euroopa Liit kehtestab järjest uusi direktiive. Kliimaneutraalsus on sidesõna. Ringmajandus on moesõna. Kas me teame, mida see igapäevaelus tähendab? Oleme selleks valmis? Väljapanek räägib loo komplekssusest – pidurdamatult tootva liini peatamise püüdlusest. Lootusest, et prügi meid ei mata. Revolutsiooni võimalikkusest. Toormaterjaliks on tekstiiliprügi, mis regulatsioonide kohaselt 2025. aastast prügilasse enam minna ei saa. Täna kogutakse Euroopa Liidus kokku 25% kasutatud riietest. Ümbertöödeldakse vaid 1%. Samal ajal elame kõrvuti inimestega, keda meie reaalsuses ei eksisteeri. Kuidas anda neile hääl? Tarbeesemest kunstiteosed valmistavad kohalikud elanikud – kinnipeetavad Tallinna vanglast, erivajadustega inimesed hoolekandeasutusest. Inimesed, kelle oleme diskussioonist välja jätnud. Mida tähendab integratsioon ajastul, kus me lakkamatult ennast ise hävitame? Kuidas peatuda ja anda hääl neile, kelle arvelt oma planeeti hävitame? Külastaja saab kaasa õpetuse, kuidas pajalapp ise valmis teha. Ja siis saabub tõehetk. Kui valmis me oleme… ? Näitus räägib väärtustava taaskasutuse meetodil valminud esemetest ehk kuidas tekstiiliprügi ringdisaini kaudu uuesti tooteks saab. Kas paned järgmine kord oma kantud teksad taas prügikasti? Partnerid: Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Uuskasutuskeskus, Keskkonnaministeerium, Vanglatööstuse AS, AS Hoolekandeteenused.
20.09.2020
Tulavalla

14.09.—20.09. 2020
E-L kell 12-20 / P kell 12-18


@ Põhjala tehas, Marati 5, 11713, Tallinn
Tulavalla toote esitlus:
"Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid"


Tulavalla õuemööblit ei pea talveks katuse alla viima, sest tänu materjalivalikule peab ta karmidele ilmastikutingimustele vastu. Materjalidena kasutatakse roostevaba terast ja termotöödeldud puitu. Disainitud on mööbel tugeva konstruktsiooniga, kuid samas piisavalt kerge, et teda liigutada.

Disainer Üllar Karro kommentaar: "Maailmas on liiga palju lühiajalisi tooteid. Soovin luua nähtuseid, mis kestaksid põlvkondi."

http://www.tulavalla.ee